چاپ
اسکار اعتبار از دست رفته را با فیلم آقای تارانتینو برمی گرداند؟!

30نماایران(سینماناب):تارانتینو به‌رغم اینکه در 8 اثر قبلی خود پراقبال ظاهر شد اما هیچ‌گاه جایزه اسکار نصیب او نشده است. او اگرچه با 3 فیلمش در جشنواره اسکار حضور داشته اما هیچ‌گاه برنده جایزه بهترین فیلم نشده است. تارانتینو با «داستان عامه پسند» در 2 بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد شد که جایزه بهترین فیلمنامه به او تعلق گرفت. همچنین با «حرامزاده‌های لعنتی» تنها در بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد شد. تنها بخت تارانتینو در اسکار با «جانگو» نیز به فیلمنامه این اثر باز می‌گشت که جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران(سینماناب)، بله واقعی است تاکنون اسکار به فیلم های آقای تارانتینو داده نشده است و این برای اعتبار یک جایزه که روزگار درخشانی را سپری کرده است، خوشایند نیست اما حالا اقای تارانتینو تازه ترین فیلمش را در اکران عمومی دارد که در جشنواره کن هم توانتست با استقبال خوبی مواجه شود اما فضای بسته و محدود جشنواره کن و سیاست گزاری آنها در نگاه به فیلمها برای اثر آقای تارانتینو که ساخت فیلم در تمام ابعاد برای مخاطبان و عاشقانش خواهد بود، می تواند مصداق خلاف جهت آب شنا کردن باشد اما در هر صورت علی رغم نارضایتی آقای تارانتینو که خبر رسید حتی نمی تواند فیلم را برساند اما فشار کمپانی باعث شد تا اولین نمایش «روزی روزگاری هالیوود» در جشنواره کن باشد.

اقبال تماشاگران به فیلم جدید تارانتینو در حدی بود که برای نخستین‌بار در جشنواره فیلم کن بعد از اتمام فیلم، حاضران ۶ دقیقه ایستاده کارگردان و عوامل را بابت ساخت «روزی روزگاری در هالیوود» تشویق کردند. علاوه بر این، تمجید‌ها از فیلم جدید تارانتینو به حدی بود که همگی نخل طلا را متعلق به این فیلم می‌دیدند اما با برگزاری اختتامیه جشنواره کن مشخص شد سهم تارانتینو و فیلمش از این جشنواره به صفر رسیده است.

تارانتینو به‌رغم اینکه در ۸ اثر قبلی خود پراقبال ظاهر شد اما هیچ‌گاه جایزه اسکار نصیب او نشده است. او اگرچه با ۳ فیلمش در جشنواره اسکار حضور داشته اما هیچ‌گاه برنده جایزه بهترین فیلم نشده است. تارانتینو با «داستان عامه پسند» در ۲ بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد شد که جایزه بهترین فیلمنامه به او تعلق گرفت. همچنین با «حرامزاده‌های لعنتی» تنها در بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد شد. تنها بخت تارانتینو در اسکار با «جانگو» نیز به فیلمنامه این اثر باز می‌گشت که جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

«روزی روزگاری در هالیوود»، فیلم جدید تارانتینو در اولین روز اکران خود توانست رکورد فروش افتتاحیه فیلم‌‌های تارانتینو را جابه‌جا کند و با فروش ۸/۱۶ میلیون دلاری به عنوان یکی از فیلم‌‌های مطرح باکس‌آفیس مطرح شد. اما فروش بالا تنها مزیت «روزی روزگاری در هالیوود» برای تارانتینو نسبت به فیلم‌‌های قبلی‌‌‌‌اش نیست و این فیلم از جهات مختلف اثری متفاوت برای این کارگردان به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید؛ مهم‌ترین موضوع‌هایش تصمیم جدی تارانتینو برای بازنشسته شدن از سینماست، البته در کنار این خبر شنیده می شود که تارانتینو قصد دارد وارد یک فضای تبلیغانی سنگین برای فیلم شود و خبر بازنشستگی هم حتمی خواهد بود، چرا که این تصمیم از مدت ها پیش گرفته شده بود اما قطعا میزان استقبال به این فیلم در سطح جهان می تواند تعیین کننده سرنوشت برای آینده فیلمسازی آقای تارانتینو باشد.

«روزی روزگاری در هالیوود» که از روز جمعه اکران عمومی خود را آغاز کرد، توانست در روز نخست رکورد فروش فیلم‌‌های تارانتینو را ارتقا دهد و با فروش ۸/۱۶ میلیون دلاری توجه بسیاری را در گیشه هالیوود جلب کند. این فیلم در حدود ۳۷۰۰ سالن سینما به نمایش درآمد و پیش‌بینی‌ها از فروش ۴۰ میلیون دلاری این فیلم در آخر هفته خبر می‌دهد؛ فروشی که قبل از آغاز اکران خیلی کمتر پیش‌بینی می‌شد. «لعنتی‌های بی‌آبرو» به‌عنوان پرفروش‌‌‌‌‌ترین فیلم تارانتینو در هفته اول محسوب می‌شود که ۳۸ میلیون دلار فروخت.

داستان فیلم تارانتینو از جمله ویژگی‌‌های متمایز‌کننده «روزی روزگاری در هالیوود» است که کنجکاوی خیلی‌ها را برای تماشای این فیلم برانگیخته است. تارانتینو در این فیلم به ماجرای قتل مشکوک همسر باردار «پولانسکی» کارگردان مشهور هالیوودی پرداخته است. در ماجرای این قتل بروسلی نیز یکی از مظنونان بود و به همین جهت ردی از او را در «روزی روزگاری در هالیوود» می‌بینیم. این داستان اگرچه بر اساس واقعیت است اما شخصیت «ریک دالتون» در فیلم با بازی د‌ی‌کاپریو، یکی از کاراکترهای تخیلی است که در این فیلم حضور دارد. او یک بازیگر است که در یک سریال وسترن پرطرفدار اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ میلادی به نام «قانون جایزه‌بگیران»
(Bounty Law) حضور داشته است. او در دنیای هنری خود با ناکامی مواجه شده و به همراه بازیگر بدلش «کلیف بوث»- با بازی برد پیت- دنبال رسیدن به جایگاه قبلی خود در هالیوود هستند. در این فیلم برای نخستین‌بار است که برد پیت و دی‌کاپریو به‌عنوان یک زوج هنری در کنار یکدیگر ایفای نقش می‌کنند. آنها در شرایطی اتفاقی همسایه همسر پولانسکی یعنی «شارون تیت با بازی «مارگو رابی» می‌شوند. درست در این زمان با کشته شدن فجیع شارون به دست پیروان «چارلز منسون» اتفاقاتی رقم می‌خورد که تعلیق قصه «روزی روزگاری در هالیوود» را رقم می‌زند.

منبع بخشی از گزارش:وطن امروز

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :