چاپ
کارگردان «ده رقمی» در خانه سینما به بن بست خورد/جامعه صنفی سینما در آستانه یک تصمیم بزرگ؛آیا تهیه کنندگان صنوف را زیر چتر خود می برند؟!

30نماایران (سینماناب): در حالی صبح امروز نشست خبری هیات مدیره خانه سینما با سه نفر از اعضا برگزار شد که همایون اسعدیان؛ کارگردان «ده رقمی» در آن نسبت به رسانه های منتقد وضعیت غم انگیز خانه سینما حمله کرد و این در شرایطی است که مهلت 48 ساعته شورای عالی تهیه کنندگان به خانه سینما رو به اتمام است و برخی شنیده ها خبر از خروج این تشکل از خانه سینما می دهد، اتفاقی که می تواند منجر به پایان تصدی گری خانه سینما در اصناف آن باشد و تهیه کنندگان در شرایط فعلی می توانند تشکل بزرگ تری تشکیل دهند و دیگر صنوف را هم زیر چتر خود ببرند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران(سینماناب)، در شرایطی که صنوف خانه سینما این روزها به عنوان کارگران ثبت شده در وزارت کار معرفی می شوند، مشخص نیست کارکرد  تشکل مرجعی به نام خانه سینما در مناسبات صنوف به چه شکل خواهد بود و قانون در اینجا دچار یک سردرگمی جدی است و سردرگم تر از آن به سران خانه سینما برمی گردد که چطور حاضر شدند صنوف را از زیر چتر خود بیرون بیاورند و حالا هر یک از صنوف ثبت شده در وزارت کار می توانند در یک اتاق دیگری خارج از چارچوب خانه سینما به طور مستقل فعالیت کنند و برای خود خانه سینمای متفاوتی بسازند، اتفاقی که می تواند تهیه کنندگان در آن نقش داشته باشند و در یک حرکت درست و منطقی به سمت یک ساختار یک پارچه به عنوان تشکل تهیه کنندگان بروند و دیگر صنوف را زیر چتر خود ببرند تا در یک چارچوب درست به دور از فضای غبار گرفته بر سران این سالهای خانه سینما فعالیت کنند و صنوف به سمت فراگیر شدن و قانونمند تر شدن بروند، اتفاقی که قطعا در وزارت کار نخواهد افتاد و بهتر است کارگردان «ده رقمی» به جای فرافکنی حاشیه ای درباره مزیت ثبت صنوف در وزارت کار شفاف تر سخن بگوید و بعد از ثبت صنوف در وزارت کار به طور دقیق اعلام کند که ثبت صنوف در وزارت کار چه آورده ای را برای سینما و اهالی آن خواهد داشت.

روز گذشته شورای عالی تهیه کنندگان در بیانیه ای به طور جدی اعتراض خود را نسبت به عدم دعوت این تشکل در مجمع خانه سینما اعلام کرد که می تواند این بیانیه آغازگر اتفاقی برای تشکیل یک جامعه صنفی هدفمند زیر نظر جامعه تهیه کنندگان باشد و دیگر صنوفی مثل انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران و مدرسان سینما که در چارچوبی خارج از تولید یک فیلم هستند، شرایط خودشان را برای خروج از خانه سینما و تشکیل یک صنف مستقل به طور رسمی اعلام کنند.

در ادامه بخشی از صحبت های کارگردان «ده رقمی»؛ رییس هیات مدیره خانه سینما و همچینن اظهار نظر مرجع رسمی تشکل ها در سازمان سینمایی آمده است:

همایون اسعدیان رئیس هیأت مدیره خانه سینما با اشاره به شرایط برگزاری مجمع عمومی خانه سینما در تاریخ ۲۸ مرداد ماه و اعتراض شدید اهالی صنوف که بارها غیرقانونی بودن این مجمع را گوشزد کرده بودند گفت: این روزها فضایی در سایت های رسمی و فضای مجازی ایجاد شده که ما امروز به این فضاسازی ها پاسخ می دهیم. من مایلم در ابتدا تاریخچه ای از خانه سینما را بازگو کنم.

اسعدیان ادامه داد: در دوره دولت دوم آقای احمدی‌نژاد و در زمان ریاست آقای شمقدری که خانه سینما بسته شد، اهالی سینما همدلی و همیاری کاملی داشتند تا خانه سینما دوباره بازگشایی شد. مقاومت اهالی سینما در آن زمان برای حفظ شأن این خانه صورت گرفت. قضیه خانه سینما در آن دوران آنقدر مهم بود که همه کاندیداهای انتخابات یکی از وعده های انتخاباتی شان مبنی بر بازگشایی خانه سینما بود. الآن بیش از ۶ سال از آن دوران می گذرد، دورانی که درس های زیادی برای ما داشت.

وی افزود: ما این خانه را حفظ کردیم و نگذاشتیم آقایان آن را به عنوان انجمن فرهنگی در ذیل وزارت فرهنگ ثبت کنند. ما در آن زمان متوجه ضعف های قانونی خانه سینما شدیم و برای اینکه در آینده شمقدری دیگری دست روی خانه سینما نگذارد و برای خانه سینما مشکل ایجاد نکند در پی حل ضعف های قانونی این نهاد برآمدیم.

این عضو هیأت مدیره خانه سینما تأکید کرد: در آن زمان صنوف به تنهایی هویت مستقلی نداشتند، اسناد حقوقی نداشتند، حتی ما مجبور بودیم حساب های بانکی صنوف را به اسم اعضای شان باز کنیم. در آن زمان هیچ یک از صنوف پلاک ثبتی نداشتند. ما در آن دوران اگر سالنی را می خواستیم اجاره کنیم صرفاً بنا به احترام هنرمند بودن مان به ما سالن می دادند و همه این ها باعث شد تا ما به این نتیجه برسیم که تنها راه قانونی کردن خانه سینما ثبت قانونی صنوف است.

اسعدیان افزود: با بررسی های انجام شده برآیند کلی این شد که جای اصناف در وزارت کار است. هویت فرهنگی ما در وزارت ارشاد است اما هویت صنفی در وزارت کار است. ما برای اینکه به انجمن فرهنگی تبدیل نشویم مقاومت کردیم چرا که انجمن فرهنگی عضو محور نیست. انجمن فرهنگی عملکردش به این صورت است که کسانی که آن را تشکیل می دهند مالک انجمن هستند و این انجمن بعدها می تواند به ورثه شان برسد در صورتی که اگر تشکل ها به صورت صنوف ثبت شوند این چنین نیست. نکته مهم دیگر اینکه در هر حرفه فقط یک صنف وجود دارد اما می شود ده ها انجمن فرهنگی به موازات هم تأسیس کرد.

وی با بیان اینکه صنف عضومحور است و اعضای هیأت مدیره توسط اعضای صنف انتخاب می‌شوند اظهار داشت: در مجمع عمومی سال ۹۲ اکثریت صنوف به این مسأله رأی دادند که صنوف خانه سینما ثبت قانونی وزارت کار شوند، تا اگر زمانی به هر دلیلی خانه سینما بسته شد صنوف هویت خود را داشته باشند.

وی افزود: این رأی‌گیری به هیأت مدیره‌ های بعدی خانه سینما هم تفهیم شد، اما متاسفانه این امر به کندی صورت گرفت. هیأت مدیره فعلی تصمیم گرفت تا این روند تسریع بخشیده شود و به همه صنوف گفته شد اگر صنف آن‌ها ثبت نشود، ممکن است وارد مجمع عمومی نشوند. در جلسه‌های متعدد با روسای صنوف بر مصوبه موردنظر تاکید شد.

این عضو هیأت مدیره ادامه داد: امروز بعضی صنوف از نظر قانونی نمی توانند در وزارت کار ثبت شوند، صنوفی مانند مدرسان چرا که آن ها استاد دانشگاه هستند. یا صنفی مانند جلوه های بصری به دلیل اینکه به حد نصاب نرسیده اند نمی توانند ثبت شوند. برخی صنوف مانند انجمن آهنگسازان هم اصلاً مخالف ثبت در وزارت کار هستند و می گویند شأن ما کارگری نیست و نمی خواهیم به عنوان صنف کارگری شناخته شویم.

اسعدیان با بیان اینکه این صنوف نمی توانند در مسیر قانونی حرکت خانه سینما خدشه وارد کنند اظهار داشت: در یک سال و نیم گذشته هیات مدیره فعلی روی مصوبه موردنظر تاکید داشته و دارد. صنوفی که هنوز مرحله ثبت را پشت سرنگذاشته‌ اند نمی‌توانند از لحاظ قانونی در مجمع حضور داشته باشند. اگر این مجمع برگزار نشود تخلف صورت می‌گیرد. هیأت مدیره فعلی ۲ دوره سه ماهه خود را پشت سرگذاشته و باید مجمع برگزار شود که ۲۱ صنف قانونی در آن حضور خواهند داشت.

وی در ادامه با اشاره به نامه گلایه‌آمیز روز گذشته شورایعالی تهیه‌کنندگان گفت: به دوستان شورایعالی تهیه‌کنندگان نیز توضیح داده‌ایم. در این حوزه تهیه‌کنندگی ۴ تشکل وجود دارد که ثبت وزارت کار شده‌اند اما شورایعالی هنوز ثبت وزارت کار نشده و تهیه‌کنندگان سینما ذیل یکی از این ۴ تشکل می‌توانند در مجمع حضور داشته باشند. ما با وزارت ارشاد در این زمینه صحبت کرده‌ایم و هیچ کار غیرقانونی صورت نمی‌گیرد در عین اینکه صنوفی که ثبت قانونی نشده‌اند هم از خانه سینما کنار گذاشته نشده‌اند.

این عضو هیأت مدیره در بخش دیگری از این نشست خبری با اهانت شدید نسبت به برخی رسانه های عدالت خواه و حق طلب که در این دوران بازگو کننده درددل های اهالی سینما بوده اند اظهار داشت:متأسفانه حواشی بسیاری برای خانه سینما ایجاد شده که همه آن‌ها شیطنت برخی از رسانه‌ها است، الان ۳ هفته است که صداوسیما و در برنامه «هفت» صحبت‌هایی درباره خانه سینما مطرح می‌شود که ما اعتراض خود را در این باره ارائه کرده‌ایم و خواسته‌ایم ما نیز در این برنامه حضور داشته باشیم.

وی افزود: ۳۵ درصد از بودجه خانه سینما صرف خرج رفاهی شده است اما سایت های زرد کثیف در خصوص هزینه کردهای خانه سینما جوسازی کردند. جالب آنجا است که برخی افراد در برنامه هفت حضور پیدا می کنند و ما را می زنند، سایت منتصب به شمقدری امروز دلسوز خانه سینما شده و مرتب دروغ می گوید، خوشبختانه ما دوران شمقدری را فراموش نکرده ایم! ما فراموش نکرده‌ایم که فرحبخش آن زمان در تلویزیون درباره خانه سینما چه می‌گفت. خوشبختانه در آن دوران دولت احمدی نژاد محبوبیت نداشت در این صورت ما را به راحتی حذف می کردند.

اسعدیان ادامه داد: اعضای هیات مدیره خانه سینما حق جلسه می‌گیرند که امسال این حق‌ جلسه ۱۸۰ هزار تومان بوده که به شرط برگزاری ۴ جلسه در ماه جمعا به هر عضو حدود ۸۰۰ هزارتومان پرداخت می‌شود و این بزرگترین هزینه ما است. بعضا اتهامات عجیبی به ما می‌زنند؛ مگر بودجه ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیونی خانه سینما جایی برای اختلاس دارد؟ ما پاسخ این حواشی را ندادیم و نمی‌دهیم چرا که به دنبال وحدت خانه سینما هستیم.

پیرو مکاتبه تعدادی از صنوف خانه سینما با سازمان سینمایی و در خواست رسیدگی به موضوع نحوه برگزاری مجمع عمومی خانه سینما در روز دوشنبه ۲۸ مرداد ماه، بهمن حبشی مدیرکل دفتر مجامع و تشکل های سینمایی سازمان سینمایی توضیحاتی را ارائه کرد.

بهمن حبشی گفت: مطابق اساسنامه خانه سینما و تاریخ آخرین مجمع عمومی، هیات مدیره از حداکثر مهلت قانونی به منظور آماده شدن حداکثری صنوف برای مشارکت و امکان حضور در مجمع عمومی، استفاده کرده و برای این آمادگی، چند ماه هم تاخیر داشته است و در حال حاضر موظف به آماده کردن شرایط برای برگزاری مجمع عمومی است و تاخیر در این امر فاقد وجاهت قانونی است.

مدیرکل دفتر مجامع و تشکل های سینمایی سازمان سینمایی ادامه داد: بر اساس مواد ۱۵ و ۱۸ اساسنامه خانه سینما مجمع عمومی باید با دعوت و با حضور صنوف قانونی برگزار شود و قانونی شدن صنوف بر اساس مصوبه مجمع عمومی سال ۱۳۹۲ و تکرار این مصوبه در مجامع عمومی بعدی خانه سینما به عنوان عالی ترین مرجع اخذ تصمیمات مرتبط با خانه سینما، منوط به ثبت و اخذ تاییدیه از وزارت کار است فلذا بر اساس این مصوبه، سازمان سینمایی نیز صنوفی را قانونی می داند که در وزارت کار ثبت شده باشند و انتخابات داخلی خود را زیر نظر نهاد نظارتی مربوط یعنی وزارت کار برگزار کرده باشند.

وی با بیان اینکه در اساسنامه خانه سینما مجمع عمومی بالاترین مرجع اخذ تصمیم بوده گفت: در صورتی که هر یک از صنوف و اعضای مجمع عمومی نسبت به نحوه برگزاری مجمع و چگونگی دعوت و انطباق یا عدم انطباق رویه اتخاذ شده با اساسنامه توسط هیات مدیره برای برگزاری مجمع عمومی ایرادی را وارد می دانند بر اساس ماده ۱۸ اساسنامه می توانند از طریق بازرس خانه سینما و یا از طریق خود مجمع عمومی که با درخواست نصف به علاوه یک صنوف، قابل تشکیل است نسبت به طرح ایراداقدام کنند.

حبشی در پایان اظهار امیدواری کرد: بر اساس تبصره ماده یک اساسنامه روند قانونی شدن صنوف با جدیت و سرعت انجام شود و در آینده نزدیک شاهد اتمام انجام تشریفات ثبت همه صنوف خانه سینما که ستون‌های اصلی فعالیت‌های فعالان سینمای کشور است باشیم.   

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :