چاپ
اسکار را بدون «فرهادی» نمی خواهیم!

30نماایران(سینماناب): در لیست حمایتی های فارابی که از سوی سازمان سینمایی منتشر شد، شاهد ردیف بودجه هایی برای صاحبان فیلم های انتخاب شده به اسکار بودیم که هزینه های رفت و آمدشان هم تامین شده بود و این نشان می دهد طی این سالها تنها در این حوزه هزینه کردیم و هیچ وقت سینمای ایران بدون فرهادی نتوانسته فیلم های خود را به درستی عرضه کند، پس هیچ تفاوتی بین فیلم در جستجوی فریده با متری شیش و نیم،سرخ پوست و.. وجود ندارد.

نیمه شب گذشته اتفاقی تازه در سینمای ایران افتاد و آن هم اعلام یک مستند با عنوان «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار پیش رو بود که موجی از انتقادات را در فضای رسانه ای و اظهارنظری سینما به راه انداخت اما آنچه که مشخص است اظهارات بیش از آنکه از سر تفکر باشد به احساسی بودن بیشتر شباهت دارد، چراکه سازوکار اسکار به این سادگی نیست که یک فیلم از سوی ایران معرفی شود و آن طرف هم تمام اعضای آکادمی آنرا ببینند، بلکه آنچه روشن است پخش جهانی و صاحب نامی فیلمساز است که می تواند در اسکار موفق باشد.

هیچ زمان ساختار شورایی انتخاب فیلم به اسکار که در فارابی شکل می گیرد، توجیه منطقی نداشت و مشخص نیست افراد حاضر در آن شورا تحت چه سازوکاری معرفی می شوند و فیلم ها را طی چند جلسه بررسی می کنند و حق جلسه دریافت می کنند.

سینمای ایران در سال گذشته در نهایت باید به چهار فیلم متوسطش می رسید و از میان آنها یکی را انتخاب می کرد و راهی اسکار می کرد اما قرار بود چه اتفاق خجسته ای برای آنها رخ دهد، جز اینکه هر کدام از صاحبان فیلم ها با دریافت بودجه ای به سفر می رفتند و وقت خود را صرف تفریح می کردند، چرا که سازوکار پخش جهانی و نمایش فیلم ها را برای اعضای آکادمی و همچنین مهمانی های شبانه را که نمی شناسند! پس انتخاب «در جستجوی فریده» به عنوان یک فیلم از سینمای مستند ایران می تواند مسیر تازه ای را برای فیلم سازان مستند باز کند تا با انگیزه های بیشتری در این حوزه فعالیت کنند و در آخر مدیر در سایه مرکز گسترش هم می داند حداقل رفقای مدیریتی خودش در این سفرها لذت خواهند برد.

سینمای ایران برای حضور بین المللی نیازمند زیرساخت های گسترده ای است که از پس مسئولان بین الملل آن بر نمی آید، چه بهتر که منتظر باشیم تا فرهادی فیلم بسازد و پخش جهانی فیلم او برای اسکار سوم ایران مفید واقع شود، در غیر این صورت پخش فیلم های از نوع قصرشیرین،متری شیش و نیم و سرخ پوست جذابیتی برای اعضای آکادمی اسکار نخواهد داشت.

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :