چاپ
نویسنده رحمان ۱۴۰۰،تگزاس و…: سینمای فیلمفارسی سالم و دارای قهرمان است!/ بعد از انقلاب این سینما را تحقیر کردند!

سینماناب(30نماایران): سینمای ایران مدتی است به واسطه استقبال مردمی از فیلم های کمدی سهل به سمت سری دوزی رفته است و سینمای اندیشه در حاشیه قرار گرفته است به طوری که رسیدن به یک فیلم پرفروش تبدیل به یک فرمولی شده است که کف و انتهای فروش آن بر همگان مشخص شده است، یکی از عناصر جهت گیری سینما به این سمت توسط برخی فیلمنامه نویسان این حوزه است که به همین بهانه سپیده آماده گفتگویی را با بابک کایدان در شماره جدید مجله فیلم داشته است که بخشی از آن را در اینجا می خوانید.

بابک کایدان نویسنده فیلم های پرفروشی چون آینه بغل،رحمان ۱۴۰۰، تگزاس و… در بخشی از این مصاحبه می گوید: فیلمفارسی با این که همیشه به عنوان توصیفی منفی و حتی توهین آمیز به کار می رود، اغلب آثار معصوم و اخلاق مداری داشت؛ سینمایی صادق با مخاطبش بود. اصلا سینمای فیلمفارسی به دلیل همین معصومیت و صداقت ماندگار شده است. البته در این نوع سینما آثار قوی و ضعیف داشتیم اما به نظر من سینمای فیلمفارسی سالم و دارای قهرمان است. فیلمفارسی برگرفته از فرهنگ مردم بود و ادا نداشت.

وی افزود: حتی قیصر و گوزن ها هم برآمده از فرهنگ مردم بود.اما بعد از انقلاب برای این که آن گونه از سینما را بکوبند، آن قدر تحقیرش کردند که در ادامه اش حتی همین الان هم اگر بخواهند به فیلمی انگ بزنند، عنوان فیلمفارسی را به آن می دهند. من از ویژگی های معصومیت،اخلاق مداری و قهرمان پردازی در فیلم نامه هایم استفاده می کنم. در آثار هالیوودی هم همین طور است و خواه ناخواه قصه به قهرمان کلاسیک با ویژگی های مشخص نیاز دارد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :