چاپ
۳۰نماایران بررسی می کند/شجری کُهن در گفتگو با ما:کاخ جشنواره سهم بزرگی در کیفیت فضا و رونق برگزاری آن ندارد/بهتر است جشنواره فارغ از سلبریتی‌ها و عاری از پذیرایی برگزار شود

سینماایران(30نماایران): در این روزهای نزدیک به جشنواره مانند چند سال گذشته، بحث میزبانی جشنواره فیلم فجر در میان اهالی رسانه و مدیران جشنواره باز داغ شده است به طوری که هر فرد از نگاه خود و با توجه به شرایط فردی درباره آن در صفحات شخصی و رسانه اش اظهار نظر می کند، تصمیم گرفتیم تا زمان قطعی شدن محل برگزاری و خروجی هیات انتخاب با برخی از کارشناسان صاحب نظر گفتگوهایی ترتیب دهیم.

شاهین شجری‌کهن، منتقد سینمای ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار سایت ۳۰نماایران (سینماناب) در خصوص ترکیب هیات انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: ترکیب این هیات بازتابی از حال و روز سینمای ایران است که با نگاهی به آن می‌فهمیم چه کسانی تصمیم‌ساز هستند.

وی با اشاره به این مهم که ترکیب هیات انتخاب یک ترکیب همگن است و تنوع لازم را ندارد، اضافه کرد: دلایل انتخاب این اسامی، قابل درک نیست گرچه انتخاب‌کننده برای هر کدام از این اسم‌ها توجیهی دارد اما ما هیچگاه استراتژی جشنواره را متوجه نشده‌ایم.

هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر؛ یک هیات تک‌بُعدی است

شجری‌کهن ادامه داد: اگر دست‌اندرکاران قصد داشتند توازن جنسیتی در ترکیب هیات انتخاب ایجاد کنند، بهتر بود از حرفه‌ای‌‌ترها دعوت کنند! اما در برخی رشته‌ها و صنف‌ها به سراغ کسانی رفته‌اند که در حرفه‌ خودشان خیلی هم به‌نام و حرفه‌ای نیستند و اغلب متوسط‌اند. به هر حال این هیات یک ترکیب تک‌بُعدی است و این نشان می‌دهد که تا چه اندازه در بالادست‌ها همه چیز یکدست شده است. البته بضاعت جشنواره فیلم فجر همین اندازه است و موجودیت سینمای ایران را بازتاب می‌دهد.

کاخ جشنواره سهم بزرگی در کیفیت فضا و رونق برگزاری آن ندارد

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو در مورد انتخاب کاخ رسانه جشنواره عنوان کرد: میزبان جشنواره یا همان کاخ جشنواره سهم بزرگی در کیفیت فضا، رونق و حس و حال برگزاری جشنواره ندارد، اگر فیلم خوب داشته باشیم، برگزاری جشنواره در یک زیرزمین هم خاطره‌انگیز می‌شود، کمااینکه سال‌هایی داشتیم که وجود فیلم‌های خوب؛ فضای جشنواره را گرم و لذت‌بخش کرده است.

شجری‌کهن افزود: با توجه به شرایط کلان‌شهری چون تهران، شاید برج میلاد برای بخشی از اهالی رسانه، منتقدان و هنرمندان انتخاب مناسب‌تری باشد چراکه امتحان خود را پس داده است.

 از با هم بودن سینماگر و منتقد حاصل مثبتی به دست نیامده است

وی با تاکید بر این مهم که جشنواره مکانی برای دسترسی به فیلمساز نیست، توضیح داد: کار خبرنگار به معنای واقعی مخابره خبر است که آن را هم می‌تواند در نشست‌ها به دست آورد. از طرفی منتقد کاری به سینماگر ندارد و بهتر است که با هم نباشند چراکه از با هم بودن این دو حاصل مثبتی به دست نیامده است، با اینکه این با هم بودن به نفع سلبریتی‌ها است چون می‌توانند بر رای منتقدان تاثیر بگذارند و گاه نظر آن‌ها را با توجیهاتشان تغییر دهند؛ اما این موضوع تنها یک زمینه برای گپ‌وگفت است در حالیکه جشنواره محل نمایش فیلم است و بهتر است منتقد در فضای آرام و با پرهیز از شلوغی و شتاب فیلم‌ها را تماشا کند.

نویسنده رُمان «اگر باران دریا بود» اشاره کرد: مشکل این است که به علت دولتی بودن جشنواره، همه حس محق بودن به آن را داریم و با توجه به ویژگی‌ها و شرایط خودمان می‌خواهیم محل مورد نظر را انتخاب کنیم، در صورتی که ابتدا باید ماهیت خود جشنواره که ذاتاً فیلم‌محور است را بسنجیم. جشنواره‌ای که مشتری آن منتقدان و پژوهشگران هستند، بهتر است فارغ از سلبریتی‌ها و عاری از پذیرایی؛ درست در سطح استانداردهای جهانی باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم فجر، رویدادی است که باید در حد خودش به آن نگاه کرد، رویدادی که بضاعت سینمای سال آینده را در پیش چشم می‌گذارد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :