چاپ
فیلم های جشنواره در یک قاب/13 کارگر ساده نیازمندیم؛شاید برای شما هم اتفاق بیافتد!

30نماایران:در «کارگر ساده نیازمندیم» که اصلا عنوانش هم ارتباط زیادی به ماهیت فیلم ندارد با فیلمی مواحه هستیم که شخصبت سازی در آن به اندازه ای الکن و کوچک است که همه در اندازه یک تیپ باقی می مانند از سحر قریشی تا خود کارگر ساده، البته فیلم به اندازه ای سوژه کوچکی دارد که حتی شخصیت پردازی اگر هم کامل انجام می شود اما باز هم فیلم در همین مسیر سراشیبی قرار داشت.

«کارگر ساده نیازمندیم» به کارگردانی منوجهر هادی، بیش از اینکه یک فیلم باشد، یک نمونه عقب افتاده از فیلمفارسی است که در سراشیبی کامل به لحاظ روایت و فرم قرار دارد و فیلمساز دست به سوژه ای زده است که بارها در مجموعه های شاید برای شما اتفاق بیافتد که برای تلویزیون ساخته شده است به آن پرداخته و مخاطبان خودش را در این مدیوم دارد.

فیلم روایت مردی فلافل فروش است که برای خرید مغازه همجوارش مجبور به نزول پول از یک فردی می کند که آتیلا پسیانی نقش آن را ایفا می کند و مرد هوس بازی هم محسوب می شود و در نهایت در درگیری که این دو با یک دیگر داشتند منجر به اتفاقی می شود که مرد را به خانواده ساندویچ فروش نزدیک می کندو…. این روایت داستانی به قدری ساده انگارانه نوشته شده است که هیچ مناسباتی برای حضور در جشنواره فیلم فجر را نمی توان برای آن متصور بود و فیلم اساسا در پرداخت به آدمها و خانواده ها و حتی موقعیت های نامزون خیلی سهل رفتار می کند.

در «کارگر ساده نیازمندیم» که اصلا عنوانش هم ارتباط زیادی به ماهیت فیلم ندارد با فیلمی مواحه هستیم که شخصبت سازی در آن به اندازه ای الکن و کوچک است که همه در اندازه یک تیپ باقی می مانند از سحر قریشی تا خود کارگر ساده، البته فیلم به اندازه ای سوژه کوچکی دارد که حتی شخصیت پردازی اگر هم کامل انجام می شود اما باز هم فیلم در همین مسیر سراشیبی قرار داشت، مگر با تغییرات بسیاری که در ساختار و پایه اصلی فیلمنامه انجام می شد.

در این فیلم موفعیت ها به اندازه ای بی شناسنامه هستند که مخاطب وادار می شود برای هر جایی که با آن چه با ربط و چه بی ربط مواجه می شود برای خودش یک شناسنامه بسازد و هویت ندادن کارگردان به کارکترها و موقعیت ها را خودش به دوش بکشد تا بتواند حداقل تا پایان مخاطب آن باقی بماند.

اساسا منوچهر هادی به عنوان یک فیلمسازی که بیشتر یک تکنسین است همواره دست به سوژه های مختلفی زده است که شاید موفق ترین آنها به لحاظ اجرا و روایت به فیلم «یکی می خواد باهات حرف بزنه» برگردد و باقی فیلم ها نتیجه خوبی را در پی نداشته است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :