چاپ
استقبال سینماگران از انتصاب رییس جدید سازمان سینمایی / حیدریان به مدیریت سینما آشنا است

30نماایران:با برکناری حجت الله ایوبی به دلیل ضعف های بسیاری که در شیوه مدیریت سینما اتخاذ کرده بود و روی کارآمدن محمد مهدی حیدریان، برخی از اهالی سیتما نسبت به انتصاب او واکنش مثبت نشان دادند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،سیدرضا صالحی امیری روز گذشته در حکمی، محمد مهدی حیدریان را به عنوان رییس جدید سازمان سینمایی منصوب کرد، و با این انتصاب به مدیریت سه ساله حجت الله ایوبی بر این سازمان متولی هنر – صنعت سینمای کشور پایان داد.
براساس این گزارش،حیدریان کلیددار سازمانی شد که پیش از او چهره های همچون محمدعلی نجفی، مهدی کلهر، فخرالدین انوار، مهدی فریدزاده، عزت‌اله ضرغامی، زنده‌یاد سیف‌الله داد، محمد حسن پزشک، محمدرضا جعفری جلوه و جواد شمقدری، سکان هدایت آن را برعهده داشتند.
از محمد مهدی حیدریان به عنوان یکی از معماران و پایه گذاران سینمایی نوین ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مدیری برنامه محور یاد می شود که برنامه هایش که البته با توجه به عمر کم دولت قطعا نمی تواند اثر بخشی طولانی مدت را داشته باشد اما حضور او به عنوان رییس سازمان سینمایی با توجه به اطلاعات کافی اش از این حوزه باعث می شود نسبت به برخی برنامه های اشتباه رییس قبلی مدیریت به موقعی را اتخاذ کند.
در رزومه حیدریان که در دهه ۸۰ سمت معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد را نیز تجربه کرده، افزون بر سمت های مختلف در حوزه های فرهنگی، اقدامات شایسته ای از جمله پایه ریزی سینمای هنر و تجریه، ساماندهی تولیدات، پی ریزی حوزه نمایش خانگی پس از آزاد سازی ویدئو، تامین امنیت آثار سینمایی و واگذاری امور به صنوف که با تاسیس خانه سینما آغاز شد، مشاهده می شود.
تجریه حیدریان در تولید فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» بخشی دیگر از نگاه کلان گر و جهانی این مدیر موفق سینمایی را آشکار کرد.
خبر انتصاب حیدریان به عنوان رییس جدید سازمان سینمایی واکنش مثبت و تحسین سینماگران همراه شد.
آنچه در پی می آید، نظر جمعی از سینماگران درمورد انتصاب محمد مهدی حیدریان به عنوان رییس جدید سازمان سینمایی است که در گفت وگو با ایرنا مطرح کرده اند.

alvandVaayoubi

الوند:اهالی و معتمدان صنف سینما باید در هر مساله و شورایی حضور داشته باشند

سیروس الوند، محمد مهدی حیدریان رییس جدید سازمان سینمایی را گنجینه ای از تجربه توصیف کرد و گفت: حل مشکلات هنر هفتم در گروی مشورت با اهالی سینما است و انتخاب حیدریان را نیز باید در این راستا ارزیابی کرد.
وی افزود: مشکل سینما جز با مشورت مسوولان با اهالی سینما حل نمی شود. یعنی مشکل سینما بگونه ای نیست که بتوان در اتاق های دربسته با حضور مشاوران و مدیران تصمیم گیری کرد.
الوند ادامه داد: معتقدم اهالی و معتمدان صنف سینما باید در هر مساله و شورایی حضور داشته باشند و هر زمانی که اهالی سینما و نمایندگان صنوف سینمایی حضوری جدی در تصمیم گیری ها و شوراها داشته باشند، سینما در مسیر صحیح گام خواهد برداشت.
کارگردان فیلم سینمایی «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» با اشاره به تجربیات و سوابق حیدریان و ارتباط او با اهالی سینما گفت: معتقدم اکثریت اهالی سینما او را قبول دارند و از این نظر اتفاق های مثبتی می افتد.
الوند افزود: از مدتی پیش که آقای حیدریان به عنوان مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد، حدس زده می شد که وی حضوری فعال و موثر در این وزارت خانه داشته باشد.
کارگردان فیلم سینمایی «برگ برنده»، حیدریان را گنجینه ای از تجربه دانست که از سال های خیلی دور یعنی از دوران سیدمحمد بهشتی و فخرالدین انوار به عنوان مدیر کل امور سینمایی که پستی همسنگ رئیس سازمان سینمایی بود، فعالیتی تاثیرگذار داشت.
وی افزود: البته آقای حیدریان در تلویزیون نیز پست های مختلفی داشت و او را می توان از مدیران موفقی دانست که تسلط و اشراف خوبی بر مسائل سینما دارد و از طرف دیگر ارتباط خوبی با اهالی سینما داشته است.
الوند گفت: سینمای ما در خارج سربلند است. چون سینمای ایران به دلیل جایزه هایی مانند اسکار و کن مطرح است و به همین دلیل سینمایی سربلند محسوب می شود اما همین سینما در داخل کشور به شدت گرفتار تصمیم گیری های موازی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
کارگردان فیلم سینمایی «برخورد» افزود: مسوول ما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی است و بسیاری از تصمیم گیری های مربوط به سینما همچون دریافت پروانه ساخت و پروانه نمایش و همچنین تصویب فیلمنامه در این وزارتخانه صورت می گیرد.
وی گفت: بر همین اساس معتقدم نباید وزارتخانه و سازمانی دیگر در مسائل سینما دخالت کرده و از نمایش فیلم جلوگیری کند یا فیلم را از اکران پایین بکشد.
کارگردان فیلم سینمایی «یک بار برای همیشه» این مساله را سرمنشا بسیاری از گرفتاری های سینما برشمرد و افزود:‌ اولین تاثیر دخالت دیگران در مسائل سینما این است که بازار را ناامن می کند و اعتماد نفس را در میان اهالی سینما از بین می برد و دیگر اینکه نمی توان به پروانه نمایشی که وزارت ارشاد می دهد، اعتماد کرد.
الوند افزود: لازم است اتفاقی بیافتد که از پروانه نمایش حمایت شود و پروانه نمایش به عنوان سندی باشد که فیلم بتواند در همه جای ایران اکران شود.
کارگردان فیلم سینمایی «دست های آلوده» همچنین گفت: وزارت ارشاد به فیلم «رستاخیز» احمدرضا درویش پروانه داد ولی بعد از اکران پایین آمد یا فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری موفق به دریافت پروانه شد اما دیدیم که همین فیلم دو روز بعد از اکران پایین کشیده شد.

tarokh

تاریخ:به عنوان یک بازیگر سینما حاضرم به مناسبت این این انتصاب شایسته جشن بگیرم

امین تارخ، انتصاب محمد مهدی حیدریان به عنوان رییس جدید سازمان سینمایی را اقدامی شایسته و بجا دانست و گفت: حیدریان اشراف کاملی به مسائل و مشکلات سینما دارد و در واقع همه فن حریف سینما است.
بازیگر فیلم سینمایی «دلشدگان» ضمن تبریک انتصاب محمد مهدی حیدریان به سمت ریاست سازمان سینمایی، وی را از پایه گذاران و برنامه ریزان سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: وی در کنار سید احمد بهشتی و فخرالدین انوار نقش بسزایی در پی ریزی سینمای حرفه ای با هدف فیلم سازی شریف، نجیب و درخشش سینمای کشور در عرصه بین الملل ایفا کرد.
وی با اشار به حکم قبلی انتصاب حیدریان به عنوان مشاور عالی وزیر ارشاد گفت: وقتی شنیدم که وی به این سمت منصوب شده ضمن خرسندی احساس کردم جاهای مناسبت تری در وزارت ارشاد هست که می توان از خدمات و تجربیات شایسته او استفاده کرد که امروز این مهم محقق شد.
بازیگر سریال تلویزیونی «سربداران» همچنین به فعالیت های رییس جدید سازمان سینمایی اشاره کرد و گفت: کارنامه درخشان حیدریان نشانگر این است که وی همواره در مسوولیت های مختلفی که داشته از جمله در حوزه های فرهنگی و هنر و بویژه سینما، فعال بوده، از این رو مسائل و مشکلات این حوزه را به خوبی شناخته و به آنها اشراف دارد.
وی افزود: به عنوان یک بازیگر سینما حاضرم به مناسبت این این انتصاب شایسته جشن بگیرم.
تارخ همچنین به مسائل و مشکلات سینما اشاره کرد و گفت: در زمان فاصله حیدریان از سینما، او فرصت کافی یافت تا در این زمینه مطالعه بیشتری داشته باشد و به راحتی بتواند در جهت رفع مشکلات سینما گام های موثر بردارد.
بازیگر فیلم سینمایی «سرب» با اشاره به پیشرفت سینمای ایران، ابراز امیدواری کرد که با انتصاب حیدریان سرعت کارها و نیز این پیشرفت ها چند برابر شود.
تارخ ضمن تشکر و قدردانی از حجت الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی در طول مدت ریاستش بر این سازمان، ابراز امیدواری کرد که تغییرات مدیریت در سطح کلان که در پیش است( انتخابات ریاست جمهوری) همین وزیر و رییس سازمان سینمایی در این مسند بمانند تا بتوانند فرصت کافی برای ساماندهی و برنامه ریزی در حوزه سینمای کشور را داشته باشند.

dorizia

دری:رییس جدید سازمان سینمایی بر مشکلات سینما فایق می آید

سیدضیاالدین دری که در مقطعی از ریاست قیلی،عضو شورای پروانه ساخت هم بود، گفت: محمد مهدی حیدریان رییس جدید سازمان سینمایی باتجربه دیرینه ای که در سینما دارد می توانند بر مسایل و مشکلات این حوزه فایق آید.
ضیاء الدین دری افزود: با توجه به تجربیات مفیدی که او در دوره های مدیریتی در معاونت سینمایی و سایر بخش های مرتبط با تولیدات فیلم کسب کرده بیش از هر کس دیگری از مشکلات و مسایل سینماگران مطلع است.
وی ادامه داد: این مطلع بودن از گذشته تا امروز افق روشنی برای رسیدن به اهداف مورد نظر و ارتقای صنعت سینما ترسیم می کند.
کارگردان سریال تلویزیونی «کیف انگلیسی» افزود: حیدریان همچنین تجربه خوب و موفق تولید فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی را دارد و این نشان می دهد که با مشکلات تولید فیلم از مرحله مقدماتی تا نهایی آشنا است.
کارگردان فیلم سینمایی «باد و شقایق» گفت: سینمای ایران توانمندی های بسیاری برای ساخت فیلم های با ارزش، ماندگار و مفید در موضوعات مختلف دارد و رییس جدید سازمان سینمایی باید ظرفیت های لازم را برای دستیابی سینماگران به یک جایگاه واقعی حتی در سطح بین المللی شناسایی کند.

esmaeili

اسماعیلی:خوشحالیم فردی به عنوان رییس سازمان سینمایی منصوب شده که نباید از نقطه صفر شروع کند

حبیب اسماعیلی گفت: اهدافی که محمد مهدی حیدریان رییس جدید سازمان سینمایی برای صنعت سینمای ایران دارد، روشن و شفاف است.
تهیه کننده فیلم سینمایی «راننده تاکسی» با قدرانی از فعالیت های ایوبی در زمان تصدی سازمان سینمایی افزود: انتخاب حیدریان به عنوان رییس جدید سازمان سینمایی به موقع و بجاست، او اشراف کاملی به صنعت سینمای کشور دارد.
وی اظهار کرد: حیدریان در دوره های مدیریتی خود از گذشته تاکنون با مقوله سینما آشنا بوده و مسایل و مشکلات اهالی سینما را به خوبی درک می کند و به آنها واقف است.
این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: خوشحالیم فردی به عنوان رییس سازمان سینمایی منصوب شده که نباید از نقطه صفر شروع کند و می تواند با شناخت و درک مسایل و مشکلات سینما، برنامه های هدفمندی را دنبال کند.
اسماعیلی با بیان اینکه حیدریان همواره در خدمت سینما و هنر بوده، تصریح کرد: حیدریان دلسوزانه حامی اهالی سینما است و با شفافیت در اقدامات، اهل باندبازی نیست و در راستای جایگاه واقعی سینمای ایران قدم بر می دارد.
تهیه کننده فیلم سینمایی «آزاد راه» با بیان اینکه اهالی سینما با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند، گفت: مسایل بیمه ای و از کار افتادگی و بیکاری هنرمندان مهمترین مشکلاتی است که باید رییس جدید سازمان سینمایی به آنها توجه کند.
اسماعیلی افزود: ایجاد توازن بین تولید و توزیع فیلم نیز از دیگر موارد مهمی است که اکنون به دلیل نبود توازن، فیلمسازان و تهیه کنندگان با مشکلات زیادی مواجه می شوند و باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: اکنون فیلم های خوبی در کشور ساخته می شود اما به دلیل کمبود سالن سینمایی کمتر مورد توجه قرار می گیرند.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: انتظار می رود حیدریان از بخش خصوصی در این زمینه کمک بگیرد و بهتر است به جای برگزاری جشنواره های کم اهمیت، به فکر افزایش سالن های سینمایی باشیم.
وی تاکید کرد: نیاز به سینمای مستقل در کشور داریم و اهالی هنر نیازی به حمایت دولتی ندارند و باید بخش خصوصی در این زمینه فعال تر شود.

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :