چاپ
معرفی کتاب «فیلم اول من» / لذت گفتن صدا،دوربین،حرکت

30نماایران:ز ویژگی مهم این کتاب که توسط انتشارات هرمس عرضه شده است گفتگو با هشت فیلمساز معاصر است که از روند تولید و چگونگی آن با جزییات در گفتگو با استیون لوئنستاین مطرح نموده اند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، به بهانه آغاز نمایشگاه بین و المللی کتاب تهران، بخش معرفی کتاب سایت هم راه اندازی شد که قصد داریم کتاب های مفیدی که خوانده ایم و برای علاقه مندان مفید می دانیم به شما کاربران معرفی کنیم, برای شروع کتاب «فیلم اول من» را در نظر گرفتیم که می تواند برای جوانان علاقه مند که از ورود به سینما می ترسند بسیار مفید است.

براساس این گزارش,از ویژگی مهم این کتاب که توسط انتشارات هرمس عرضه شده است گفتگو با هشت فیلمساز معاصر است که از روند تولید و چگونگی آن با جزییات در گفتگو با استیون لوئنستاین مطرح نموده اند و از آنجاییکه وی خودش به دنبال ساخت فیلم بلندش بوده در طرح سوالات بسیار هوشمندی به خرج داده است.

او در سال ۲۰۰۰ کتاب «فیلم اول من» را که مجموعه ای بود از گفتگوهایش با بیست کارگردان نامدار سینمای جهان در انگلستان منتشر ساخت و خود در پیشگفتار به جزییات چگونگی آغاز و روند انجام کار پرداخته است  که در آن با برادران کوئن،تام دی سیلو،آلیسون اندرس،کن لوچ و… .پس از توفیق فروانی که این کتاب در بازار داست، یک ناشر آمریکایی از لوئنستاین خواست مجلد دومی را نیز تدارک ببیند و کتابی که اکنون در بازار است شامل گفتگو با پدرو آلمودووار،الیور استون،برادران کوئن،برتران تاورنیه،کن لوچ،آنگ لی،مایک لی،آنتونی مینگلا است.

در بخشی از این کتاب الیور استون در پاسخ به سوالی درباره اینکه به نظر شما نوشتن، برای کسی که بخواهد کارگردان بشود تمرین خوبی است؟، می گوید:بله و خیر، بعضی ها ممکن است آثاری کسالت بار و بیهوده به وجود بیاورند. عین آقا معلم های ملانقطی. این جور آدمها توجهی ندارند که اتفاق اصلی در جریان همکاری بین کارگردان و هنرپیشه رخ می دهد.چیزی در این نکته هست که همواره مرا شیفته خودش می کند.یک جور هنر شناخت مردم که از آن بهره ای داری یا نه، یک جور قدرت نظارت و مشاهده است که در ذات آدم هست.از نظر من، بودن در حضور یک هنرپیشه و صحبت کردن با او درباره رفتار و کردار شخصیت ها شعف انگیز است.از این فرآیند خیلی لذت می برم.از جنبه فنی قضیه هم مشغوف می شوم، دوست دارم حس کنم که کل قضیه،فرآیندی است چند وجهی.

کتاب «فیلم اول من» در ۳۲۰ صفحه با ترجمه وازریم درساهاکیان توسط انتشارات هرمس منشر شده است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :