چاپ
توصیه «کریستوفر نولان» به مخاطبان فیلم جدیدش

30نماایران:دانکرک (Dunkirk) آخرین فیلم کریستوفر نولان، کمتر از ۳ ما دیگر اکران می‌شود. به همین بهانه سایت سینمایی ایندی‌وایر درباره‌ی عناصری که نولان برای ساخت این فیلم از آن‌ها تاثیرگرفته، با او گفت‌وگو کرده است.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،کریستوفر نولان کارگردان ۴۷ ساله‌ی هالیود که او را با ساخت فیلم‌هایی با فضای سورئال می‌شناسیم، در آخرین ساخته‌اش، دانکرک (Dunkirk) به زمان و مکان ویژه‌ای از تاریخ جنگ جهانی دوم پرداخته است.

نولان می‌گوید برای ساخت فیلم آخرش از یازده فیلم جنگی و غیرجنگی الهام گرفته‌ است. این کارگردان انگلیسی‌تبار در مصاحبه‌ای با یک سایت سینمایی، به طرفدارانش توصیه کرد پیش از دیدن «دانکرک» این چند فیلم را ببینند. فیلم‌های منتخب نولان با همکاری کمپانی بی‌اف‌آی برای هواداران او در لندن پخش می‌شوند. نولان در گفت‌وگو با ایندی‌وایر نظر شخصی‌اش را درباره‌ی هر یک از این فیلم‌ها با طرفدارانش در میان گذاشته است.

فیلم صامت «طمع» (Greed) محصول ۱۹۲۴ آمریکا : «داستان حماسی»

فیلم صامت «طلوع» (Sunrise) محصول ۱۹۲۷  استرالیا: «امکان تصویر سازی و داستان پردازی ناب»

«درجبه‌ی غرب خبری نیست» (All Quiet on the Western Front) فیلم جنگی محصول ۱۹۳۰ آمریکا: «نشان دهنده‌ی خطرات واقعی جنگ در قالب فیلمی دراماتیک، شاهکاری که ترس جنگ را بهتر از این نمی‌توانست نشان دهد»

«خبرنگار خارجی» Foreign Correspondent)) محصول ۱۹۴۰، ساخته‌ی آلفرد هیچکاک: «این کارگردان تصویرسازی تعلیق در بیان داستان را در سینما کامل کرد»

«مزد ترس» (The Wages of Fear) محصول ۱۹۵۳ اروپا: «پایه‌گذار تنش در سینمای کلاسیک»

«نبرد الجزیره» (The Battle of Algiers) محصول ۱۹۵۶ اروپا: «روایت بی‌زمان و تاثیرگذار از یک واقعه‌ی تاریخی، از جنگ»

«دختر رایان» (Ryan’s Daughter) محصول ۱۹۷۰ ایرلند: «تناسب محیط (صدای باد و برخورد موج به ساحل) و جغرافیای درنظر گرفته شده برای فیلم با روایت داستان، یک سینمای ناب»

«بیگانه» (Alien) محصول ۱۹۷۹ آمریکا: «به کارگردانی رایدلی اسکات، نشان دادن تنش در سینما»

«ارابه‌های آتش» (Chariots of Fire) محصول ۱۹۸۱ بریتانیا: «تصویر سازی باشکوه، روایت داستانی پیچیده در کنار موسیقی متن برای بیان استمرار انسان در مبارزه‌ی با طبیعتش»

فیلم اکشن «سرعت» (Speed) محصول ۱۹۹۴ آمریکا: «روایت داستان همراه با تیک تاک بمب ساعتی»

 فیلم اکشن و دلهره‌آور «توقف ناپذیر» (Unstoppable) محصول ۲۰۱۰ آمریکا: «مکانیزم استفاده از تعلیق برای همراه کردن بیننده با روند داستان»

«دانکرک» اولین تجربه‌ی نولان در ژانر تاریخی و جنگی به حساب می‌آید، کارگردانی که تا کنون فیلم‌های عظیم با مراحل تولید پیچیده‌ ساخته است.

«دانکرک» با بازی تام هاردی، کیلین مورفی، مارک رایلنس، کنت برانا و هری استایلز، ۲۱ جولای ۲۰۱۷ (۳۰ تیر) اکران خود را آغاز خواهد کرد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :