چاپ
سهم اضافه ای که گرفته می شود / چرا جشنواره فجر باید همه را راضی کند؟

30نماایران: به دنبال برخی تغییرات در جشنواره فیلم فجر و حذف سیمرغ فیلم کوتاه و مستند از این جشنواره برخی از سهم خواهان نسبت به این تصمیم موضع تندی را اتخاذ کردند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، در حالی که از زمان مدیریت جواد شمقدری بر ریاست سازمان سینمایی بخش فیلم کوتاه از جشنواره فیلم فجر حذف شد، انتظار می رفت با تدبیر دیگری بخش مستند هم از این جشنواره حذف شود تا این فیلم ها در جشنواره تخصصی های دیگری مثل جشنواره فیلم کوتاه و سینما حقیقت مورد ارزیابی و توجه جدی شود که رییس سازمان سینمایی سابق در اقدامی احساسی سیمرغ فیلم کوتاه را به این جشنواره اضافه کرد تا رییس دفتر سابقش را که در پست کلیدی رییس انجمن سینمای جوانان ایران منصوب کرده است دارای وزن شود علی رغم مخالفت تلویجی دبیر وقت جشنواره که در نهایت وی هم مجبور به قبول تغییر آیین نامه شد.

براساس این گزارش,حال که باید ابراهیم داروغه زاده به عنوان دبیر جشنواره فیلم فجر به دنبال لاغر کردن جوایز جشنواره فیلم فجر باشد و صرفا این جشنواره را در ساختار فیلم بلند سینمایی ارزیابی و برگزار کند اما برخی از سهم خواهان در تلاش برای حفظ کرسی خود در جشنواره فیلم فجر هستند.

مسعود امینی تیرانی رییس انجمن فیلم کوتاه ایران در گفتگو با  مهر درباره خبرهایی مبنی بر حذف سیمرغ فیلم کوتاه از سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر گفت: از نظر انجمن فیلم کوتاه ایران این مساله اساسا جای بحث ندارد زیرا سینما شامل فیلم کوتاه، فیلم بلند و فیلم مستند است و اگر قرار است درباره سینما حرف بزنیم باید اجازه دهیم همه این بخش ها در آن دیده شود.

وی با اشاره به اینکه اگر جشنواره فیلم فجر را پیشانی همه رویدادهای سینمایی در کشور می‌دانیم باید همه گونه ها در آن دیده شود، بیان کرد: جشنواره فیلم فجر با هر مکانیسمی که برگزار شود و آیین نامه آن هر تغییری که داشته باشد باید به عنوان پیشانی سینمای ایران همه بخش های سینما را مدنظر قرار دهد.

امینی تیرانی ادامه داد: ضمن اینکه برای لزوم توجه به فیلم کوتاه دلایل بسیار مشخصی وجود دارد؛ چرا که نزدیک ترین فرم به فیلم بلند، فیلم کوتاه است. همه خصوصیات فیلم بلند در فیلم کوتاه وجود دارد و فیلم کوتاه اساسا یک مقوله تالیفی است. متاسفانه هر سال به نوعی با فیلم کوتاه برخورد می شود و دلایلی برای حذف سیمرغ فیلم کوتاه آورده می شود که برگرفته از نوعی بی اطلاعی و نبود کارشناسی درست است.

رییس انجمن فیلم کوتاه ایران توضیح داد: سال گذشته استدلال های زیادی برای بازگشت سیمرغ فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر با رییس وقت سازمان سینمایی داشتیم و حجت الله ایوبی آنها را پذیرفت، اما در سال جاری بنابه دلایلی باز هم به پله اول بازگشته و مجبور به بحث کردن درباره اهمیت وجود سیمرغ فیلم کوتاه در جشنواره شده ایم.

وی تاکید کرد: در حالی که رییس سازمان سینمایی همیشه اعلام کرده است که نظر صنفی نظر درستی است و باید به آن احترام گذاشته شود و یا وقتی معتقد است که مسئولیت های سینما به صنوف واگذار شود، نمی دانیم در این مورد خاص چرا صنف تصمیم گیرنده نیست و چرا نظر مشورتی صنف لحاظ نمی شود.

امینی تیرانی گفت: بودن و یا نبودن فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر یک انتظار حداقلی است و مطالبات فراوان تری در حوزه فیلم کوتاه وجود دارد. ما نباید از این مطالبه حداقلی پایین تر برویم بلکه باید سرجای خود بمانیم تا بتوانیم این سیمرغ را حفظ کنیم. اینکه مدام اهمیت وجود این سیمرغ فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر را گوشزد کنیم دیگر مساله تکراری است.

وی توضیح داد: از نظر انجمن فیلم کوتاه ایران حضور فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر قطعی و ضروری است، اما اگر نسبت به شکل اجرایی آن مسایلی وجود دارد، ما حاضر هستیم در این باره گفتگو کنیم.

کارگردان فیلم «بیداری برای سه روز» در جواب این سوال که آیا با رییس سازمان سینمایی دیدار داشته اند یا خیر، بیان کرد: بعد از آخرین دیداری که با آقای حیدریان رییس سازمان سینمایی داشتیم و این مساله را دوباره مطرح کردیم، تا امروز ۲ بار به صورت رسمی درخواست دیدار و برگزاری یک جلسه را داشتیم حتی به دبیر جشنواره فیلم فجر نیز نامه ای ارسال کرده ایم و درخواست جلسه داشته ایم که هنوز موفق به این امر نشده ایم.

وی توضیح داد: این اتفاق تنها مساله فیلم کوتاه نیست و حتی درباره بودن و یا نبودن فیلم مستند نیز بحث می شود و این یک رویکرد اشتباه است. چرا باید در جشنواره فیلم فجر تنها به فیلم بلند توجه شود. معتقدم فیلم کوتاه صلاحیت این را دارد که جایگاه مناسبی در جشنواره فیلم فجر داشته باشد. اگر ماهیت این رویداد یک جشن است که فیلم کوتاه نیز می تواند در این جشن حضور داشته باشد.

امینی تیرانی در پایان صحبت هایش گفت: معتقدم این گفتگو باید انجام شود و یک بار به صورت جدی این مساله کارشناسی شود و دیگر هربار با یک نگاه شخصی و سلیقه ای مورد بررسی قرار نگیرد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :