چاپ
امحای فیلم های قاچاق از فیلمسازان بزرگ با برچسب «مبتذل»

30نماایران: با همکاری ستاد صیانت از محصولات و آثار فرهنگی و پلیس امنیت عمومی، تعداد زیادی لوح فشرده فیلم‌های غیرمجاز و محصولات مخرب ضد فرهنگی صبح دوشنبه پانزدهم آبان امحاء شد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،در نمایش ویژه «امحای آثار قاچاق» که با حضور چهره هایی آشنا چون «بهرام رادان» و «پژمان بازغی» و «محمدحسین فرح بخش» و تحت عنوان «مبارزه با قاچاق کالا» برگزار شد، بخشی از آثار مجوزدار فیلمسازانی مطرح مانند داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی و عباس کیارستمی هم به عنوان آثاری مبتذل شناخته شدند! نکته جالب این است که طبق گفته مدیر تازه وارد  «موسسه رسانه های تصویری» اشتباه فوق با توجه به قرار گرفتن اشتباه تابلوهای «مجاز» با «غیرمجاز» بوده است. اشتباهی که از چشم همه افراد گمنام و تازه به دوران رسیده «تصویر» در مراسم ویژه مبارزه علیه قاچاق دورماند!

مهدی یزدانی دبیرکل ستاد صیانت از آثار سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به خبرنگار مهر درباره اینکه چرا بسته فیلم های کارگردانان شناخته شده سینمای ایران از جمله زنده یاد عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی در بخش فیلم های مبتذل برای امحا سی دی های قاچاق قرار گرفته است، گفت: متاسفانه تابلوی مربوطه در جای اشتباه قرار گرفته بود. در ستاد صیانت از آثار سمعی و بصری بخش مبتذل و مستهجن یک بخش است و آثار مجازی که تکثیر غیرمجاز می شود بخش دیگری دارند. در مورد دوم عملا حقوق صاحبان اثر نادیده گرفته می شود و تکثیر و انتشار چنین آثاری قاچاق به شمار می‌ رود.

وی اضافه کرد: در مراسم امحای سی دی های غیرمجاز مجموعه آثار مختلفی از کارگردانان شناخته شده ای چون زنده یاد عباس کارستمی، داریوش مهرجویی، بیضایی و … نیز وجود داشت که هیچ کدام از این آثار مبتذل نیست و تاکید می کنم اگر در باکس این فیلم ها از لوگوی فیلم های مبتذل استفاده شده است، حتما بی دقتی صورت گرفته است.

نکته دیگر و ناراحت کننده جدای از فیلم های ایرانی، حضور آثار کارگردانانی چون فرانسیس فوردکاپولا،مارتین اسکورسیزی،استیون اسپیلبرگ و… در این طبقه بندی اشتباه است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :