چاپ
جشنواره ای بدون گوش شنوا در راه است؟!

30نماایران: هدیه حدادی اصل- ابراهیم داروغه زاده؛ دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در اجرای این دوره از جشنواره، چالش هایی را برای خود ایجاد کرده است که می تواند در برگزاری این جشنواره بعد از 35 دوره با تجربه متفاوتی نسبت به سالهای گذشته همراه کند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،ابراهیم داروغه‌زاده؛ دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: از همه پیشنهاداتی که در راه برگزاری جشنواره فجر مطرح می‌شود، سپاسگزارم.

براساس این گزارش، تمام تغییرات اعمال شده در برگزاری جشنواره فیلم فجر و واکنش‌های اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، ابراهیم داروغه‌زاده را برآن داشت تا در توئیتر خود از تمام پیشنهادات و اعتراضات تشکر کند. تشکری نشان از تنها رصد پیشنهاداتی که بیشتر ازنیات دلسوزی مطرح شده است اما واکنش دبیر جشنواره به این انتقادات و پیشنهادات  باعث تغییری در تصمیمات وی نمی‌شود بلکه همواره تاکید بیشتری از سوی او را دربردارد.

متن توئیت ابراهیم داروغه‌زاده به این شرح است: «از رسانه‌هایی که با انتقادهای سازنده و هشدارهای خود به بهتر برگزار شدن جشنواره فیلم فجر کمک می‌کنند، سپاسگزارم»

از زمانی که ابراهیم داروغه‌زاده به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر انتخاب شد، سنگ‌بنای تغییرات اساسی هم گذاشته شد، از همان چند ماه گذشته زمزمه‌های تغییراتی در جشنواره فیلم به گوش می‌رسید که خبر از یک دگرگونی اساسی نسبت به جشنواره‌های چند سال گذشته می‌داد.

رفته‌رفته که برخی از تغییرات اعمال شد، به این نتیجه رسیدیم که امسال با چیزی شبیه به جشنی کوچک رو‌به‌رو هستیم نه جشنواره ای در ابعاد اجرایی بزرگ تر که سی و پنج دوره برگزاری را در عقبه خود به دنبال دارد و انتظار می رفت با وجود انتقادات بسیاری که نسبت به داوری دوره قبل از سوی اهالی سینما و رسانه به دنبال داشت با جشنواره ای منظم تر روبرو باشیم و سازمان سینمایی به دنبال جریان سازی یک گروه دولتی خاص که این روزها تبدیل به آفتی در سینمای ایران شده است، نباشد و برای اولین بار در طول تاریخ جشنواره در دنیا، بخش مستند و کوتاه هم در کنار فیلم های بلند داوری می شود و سیمرغی تحت عنوان «هنروتجربه» هم در سودای سیمرغ نفوذ پیدا کرد.

جدای از برخی اشتباهات امتحان پس داده اما داروغه زاده چندین تصمیم مهم را هم اتخاذ کرده است که می توان اشاره کرد که هرساله دبیر جشنواره وعده قطعی تعداد فیلم ها را در جشنواره می دهد اما در نهایت این تعداد بیشتر می شود اما به صراحت داروغه زاده برای امسال حضور ۲۲ فیلم را قطعی دانسته است که در صورت تحقق این وعده می توان انتظار داوری تخصصی تری را داشت و یا وعده جلوگیری از اکران گسترده فیلم ها در شهرستان ها که به نوعی فیلم سوزی را به دنبال دارد و در اکران عمومی ضرر خود را به فیلم وارد می کند.

اما هر یک از تغییراتی که برای برگزاری این دوره از جشنواره اعمال شده، نگرانی را برای گروهی خاص ایجاد کرده است؛ زمانی که در فراخوان، بخش فیلم اولی‌ها یا همان نگاه‌نو حذف شد خیلی از کارگردانان فیلم‌ اولی را نگران کرد و چون از میان همه متقاضیان این بخش تنها دو فیلم می‌توانند توسط بخش مسابقه راهی جشنواره شوند، رقابتی را میان کارگردانان تازه‌کار ایجاد می‌کند که سالم بودن و نبودن آن بعد از برگزاری جشنواره مشخص خواهد شد.

در کنار همه این نکات، آنچه از همان زمان شنیدن شایعه‌هایش اهالی رسانه را درگیر کرد، موضوع حذف برج میلاد به عنوان کاخ رسانه جشنواره بود که در اجرا، سال گذشته به نظم بهتری دست یافته بود که حاصل هفت سال تجربه بود و در حالی که انتظار می رفت در سال نهم برگزاری جشنواره در برج میلاد با یک ایده آل روبرو باشیم اما حذف آن موج عظیمی از مخالفت‌ها را از سوی روزنامه‌نگاران و منتقدان فعال را به دنبال داشت،چرا که هرساله یه تعدادی از حاضرین در جشنواره نبود مکانی برای خرید مداد را بهانه عدم استقبالشان از برج میلاد مطرح کردند! اما در نهایت مکانی انتخاب شد که جشنواره فیلم کوتاه اخیر گواه این ادعا بود که پردیس سینمایی ملت در هر شکل و اندازه ای مناسب برگزاری جشنواره ای در اندازه فجر نیست.

پس از اعلام این خبر، روابط‌عمومی جشنواره طی نظرسنجی‌هایی که از برخی روزنامه‌نگاران کرد؛ از آن‌ها خواست تا میان پردیس سینما گالری ملت و پردیس چارسو یک گزینه را انتخاب و دلایل رد دیگری را اعلام کنند، تا جایی که مطلع هستیم درصد بالایی از اهالی رسانه از هر دو گزینه ناراضی بودند و برج میلاد را بهترین مکان برای برگزاری مهمترین جشنواره سینمایی کشور دانستند.

اعتراضات رسانه‌ای‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی زیاد شد و با توتئیت‌ها، پست‌های اینستاگرامی، نقد و یادداشت‌های منتشر شده‌ آن‌ها در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها سعی کردند نارضایتی خود را به گوش دبیر جشنواره برسانند اما این اعتراضات باز هم به جایی نرسید و در کمال ناباوری پردیس سینما گالری ملت با وجود تمام مشکلات رفاهی و جانبی که دارد به عنوان کاخ رسانه انتخاب شد که البته باز جای امید بود که دبیر جشنواره میان بد و بدتر، گزینه مناسب را انتخاب کرد!

آنچه که از اعمال این تغییرات گسترده و بی‌اهمیتی دبیر جشنواره به پیشنهادات و اعتراضات حاصل می‌شود، تنها و تنها و تنها نادیده گرفتن رسانه‌هایی است که تریبون جشنواره هستند…

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :