چاپ
انجمن سینمای دفاع مقدس در راه تحول یا انحلال؟!

30نماایران: پس از انتصاب هاشم میرزاخانی و انفعال انجمن سینمای دفاع مقدس در تولیدات سالیانه سینمای ایران و رونق جدی سازمان اوج، زمزمه های انحلال این انجمن به گوش می رسد، هرچند احسان حسنی از برگزاری مجمع جدید و انتخاب مدیرعامل برای این اجمن خبر داد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، با روی کار آمدن جدی موسسه اوج  و تحولی که در نظام تولید آثار فرهنگی و هنری از سوی بودجه ارگانی به دنبال داشت، توقع می رفت نهادهای دیگری که به صورت موازی از یک منبع تغذیه می شوند هم در این چارچوب کیفیت وارد شوند و در حالی که این امر محقق نشد در نهایت بنیاد روایت فتح و انجمن سینمای دفاع مقدس هم تحت نظر سازمان اوج و احسان حسنی؛ مدیرعامل آن رفت.

براساس این گزارش، پس از ساخت چندین فیلم بی ارزش از نظر محتوایی و سینمایی که در جشنواره گذشته فیلم فجر از سوی انجمن سینمای دفاع مقدس شاهد بودیم و تربیت برخی نیروهایی که صرفا به جهت بودجه ای که در این انجمن وجود داشت به سمت ساخت آثاری رفتند که با کارنامه کاری شان بسیار متقاوت بود، رفته رفته انجمن سینمای دفاع مقدس کوجک شد تا اینکه زمزمه های انحلال آن به گوش رسید و برخی رسانه ها هم در مقابل این انحلال قرار گرفتند که پاسخ احسان حسنی را به دنبال داشت.

احسان حسنی،مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح در گفتگویی عنوان نمود “انحلالی در کار نیست. بلکه برخی از دوستان ما یک خبر موهوم و خودساخته را مطرح کردند و برمبنای صورت مسئله‌ای که وجود خارجی نداشته شروع به جوسازی، توهین و تهمت کردند. ”

این صحبت های در شرایطی از سوی احسان حسنی مطرح شد که پس از یکپارچه سازی انجمن سینمای دفاع مقدس و روایت فتح تحت نظارت اوج، فعالیت آنها به شکل یکپارچه نبود و با انحلال این انجمن می شد که تولیدات در شرایط مطلوب تری برای همه سینمای ایران هزینه شود و جانب عدالت هم به شکل یکسان از سوی مدیر این ارگان صورت پذیرد همانطور که تولید فیلم ضعیفی مانند «ماه گرفتگی» چطور باید از سوی انجمن سینمای دفاع مقدس بودجه بگیرد؟!

حسنی در بخش دیگری از مصاحبه اش که نشان می دهد به دنبال تغییر مسیر اعطای بودجه به فیلمسازان دفاع مقدس است،افزود: کسانی که اگرچه موسپیدکرده سینمای دفاع مقدس اند و مورد احترام‌اند، اما باید اجازه تنفس به فیلمسازان دیگر هم بدهند. قرار نیست صرفا یک باند، گروه یا جناح به فعالیت در سینمای انقلاب و دفاع مقدس بپردازد.

حسنی با اشاره به آثار ضعیفی که طی سالهای بسیار یا برچسب سینمای دفاع مقدس ساخته شده است، ادامه می دهد:ما امیدواریم کسانی که تولیداتشان بایگانی می شود و حتی خودشان از اکرانش سرباز می زنند، فضای سینمای دفاع مقدس را ملتهب نکنند. برخی دوستان مورد احترام ما، که رفتارهایی شبیه «کاهنان معبد آمون» دارند درباره انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس آدرس غلط می دهند. ما امیدواریم کسانی که سرگرم باشگاه داری و بساز و بفروشی هستند، دایه مهربان تر از مادر سینمای انقلاب نشوند.

این مدیر که همزمان چندین نهاد را مدیریت می کند در پایان درباره تغییرات انجمن سینمای دفاع مقدس یادآور شد:گروه سینمایی روایت فتح از این پس تولیدات سینمایی بنیاد روایت را مدیریت خواهد کرد، ما به دنبال این هستیم که انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس را قوی‌تر از گذشته در عرصه سینما ببینیم که لازمه آن برگزاری مجمع عمومی و انتخاب شورای مرکزی و نهایتا برگزیدن مدیرعامل انجمن است و امیدواریم این اتفاق تا قبل از جشنواره بعدی فیلم مقاومت رخ دهد. کاری که پیش از این صورت نگرفته است و لازم است که اتفاق بیفتد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :