چاپ
بزرگداشت «منوچهر اسماعیلی» در جشنواره فیلم فجر

30نماایران: بزرگداشت منوچهر اسماعیلی صداپیشه باسابقه سینمای ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،منوچهر اسماعیلی گوینده و صداپیشه ۷۸ ساله ایرانی، با گویندگی به‌جای بازیگران مشهور آثار مطرح تاریخ سینمای ایران، گنجینه باارزشی از خاطرات برای همه علاقه‌مندان به سینمای ملی است. در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از این هنرمند با سابقه تقدیر خواهد شد.

او مدیریت ارشد دوبلاژ بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی، سریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های رادیویی. او ایفای نقش به عنوان دوبلور و گوینده در بیش از ۱۵۰۰ اثر و بازیگری در فیلم‌های سینمایی را در کارنامه دارد و تدریس فنون و تکنیک‌های گویندگی و مدیریت دوبلاژ و سرپرستی انجمن و رئیس صنف گویندگان ایران در کارنامه‌اش به چشم می‌خورد. او دوبله فيلم را از سال ۱۳۳۶ آغاز كرده و از سال ۱۳۴۲ كه دهه طلايي دوبله فيلم در ايران بود، مدير دوبلاژ بوده و گويندگي بسياري از نقش هاي اول را به عهده داشته است. گريگوري پك، چارلتن هستن، لارنس اليويه، «سيدني پوآتيه»، لارنس هاروي، رد استايگر، جيمز كاگني و مارچلو ماستروياني شماري از اين نقش‌هاست.

بخشی از آثار اسماعیلی، در دهه اول برگزاری جشنواره فیلم فجر که دوبلاژ فیلم‌های ایرانی کماکان رونق داشت، در این جشنواره به نمایش درآمد که از شاخص‌ترین‌ فعالیت‌های اسماعیلی به عنوان سرپرست گویندگان فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره فیلم فجر می‌توان به «طلسم»، «ناخداخورشید» و «بای‌سیکل‌ران» اشاره کرد ضمن آن که از مهم‌ترین هنرنمایی‌های او در فیلم‌های شاخص جشنواره فیلم فجر به سال ۶۸ و فیلم «مادر» (علی حاتمی) مربوط می‌شود که در آن فیلم، جای چهار شخصیت (با بازی محمدعلی کشاورز، اکبر عبدی، جمشید هاشم‌پور و محمود بصیری) صحبت کرد.

او هفت سال پیش نیز در نسخه دوبله‌شده فیلم «جرم» (مسعود کیمیایی) بهترین فیلم جشنواره بیست و نهم فیلم فجر، به‌جای شخصیت اصلی فیلم (رضا سرچشمه با بازی پولاد کیمیایی) صحبت کرد.

پیش‌تر خبر بزرگداشت محمدعلی نجفی در جشنواره امسال رسانه‌ای شده بود و خبر سایر بزرگداشت‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از سوی روابط عمومی جشنواره اعلام خواهد شد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :