چاپ
راهنمای فیلم های جشنواره فیلم فجر - 5 تنگه ابوقریب؛ نقطه سرخط

30نماایران - رامین کیانفر:شاید کمتر کسی می توانست حدس بزند که بهرام توکلی به عنوان فیلمسازی که فضای روشنفکری را در فیلم هایش داشته و به قصه های مینی مال وابسته بوده است در مقام کارگردان یک فیلم دفاع مقدسی باایستد

حضور فیلم های دفاع مقدس در ایام جشنواره فیلم فجر همواره مورد توجه بوده است و امسال جشنواره با خود فیلمی را دارد که شاید کمتر کسی می توانست حدس بزند که بهرام توکلی به عنوان فیلمسازی که فضای روشنفکری را در فیلم هایش داشته و به قصه های مینی مال وابسته بوده است در مقام کارگردان یک فیلم دفاع مقدسی باایستد که البته نمی توان حضور موسسه رسانه ای اوج را به عنوان پشتوانه مالی این فیلم در قبول این پیشنهاد از سوی توکلی در شرایط فیلمسازی امروز نادیده گرفت.

بهرام توکلی با «پابرهنه در بهشت» توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم را به دست بیاورد اما در ادامه نتوانست با فیلم های شبه روشنفکری اش در جشنواره حتی میان منتقدان هم جایگاهی که خودش علاقه دارد را به دست بیاورد و در مقابل برخی فیلمهایش واکنش های منفی را به دنبال داشت اما در میان همکارانش در جشن خانه سینما مورد توجه قرار گرفته است.

«پرسه در مه» و «اینجا بدون من» دو فیلم خوب از بهرام توکلی است که دیگر نتوانست در ادامه به موفقیت های این دو فیلم بازگردد و گاه با برخی فیلم هایش مثل «آسمان زرد کم عمق» و «بیگانه» مسیرش به بیراهه رفت و حالا در یک گردش بسیار تجربه فیلم دفاع مقدس را در کارنامه اش قرار داده است.

تولید فیلم سینمایی تنگه ابوقریب از اواسط شهریور سال ۹۶ آغاز شد. بعد از اتمام نگارش فیلمنامه، کار انتخاب عوامل پشت دوربین آغاز شد و بر این اساس عوامل زیر به تنگه ابوقریب پیوستند: تهیه کننده:سعید ملکان، مدیر فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه، طراح صحنه و لباس: محمدرضا شجاعی، صدابردار: رشید دانشمند، طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی، مدیر تولید: محمدرضا منصوری، برنامه ریز: علی مردانه، دستیار اول کارگردان: محمد عسگری، جانشین تولید: کیومرث عباسی، مشاور رسانه‌ای: علی مرادخانی، عکاس: محمد بدرلو

جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی، مهدی قربانی از بازیگران اصلی فیلم هستند که کنجاو برانگیز ترین انتخاب به جواد عزتی برمی گردد که در اکران ۹۶ با چهره کمدی توانست تبدیل به یک برند شود اما او نشان داده است که برای اجرای هر نقشی آمادگی کامل را دارد.

چالش برانگیزترین انتخاب بعد از جواد عزتی به امیرجدیدی بازمی گردد که چهره یک جوان عاصی را همواره از او در سینما دیدیم که موفق ترینش «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی بود و انتخاب تازه او برای آینده اش بسیار تاثیر گذار خواهد بود چراکه هر بازیگری علاقه مند است تا نقش های متفاوت را تجربه کند.

«تنگه ابوقریب» روایتی است از دفاع دلاورمردانه گردان عمار در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی. هنگامه رشادت و مظلومیت بچه‌های گردان عمار در روزهای آخر دفاع مقدس در منطقه حساس تنگه ابوغریب.

نویسندگی فیلمنامه هم بر عهده بهرام توکلی است، او که بیشتر در آثارش جزییات برجسته تر از داستان گویی است، تجربه نشان داده که فیلم های در عرصه دفاع مقدس موفق خواهند بود که داستانگویی رکن اصلی موفقیت این فیلم ها خواهند بود.

شانس ها:

جشنواره نشان داده که به بازیگران کمدی که وارد نقش جدی می شوند توجه بسیاری دارد و در این میان شاید جواد عزتی از گزینه های جدی باشد.

پاشنه آشیل:

کارگردانی بهرام توکلی در یک فیلم جنگی تجربه تازه ای برای او خواهد بود چراکه بیشتر او به فیلم های داخلی در آپارتمان عادت دارد و باید دید وقتی از این فضا بیرون می آید چطور فیلمی خواهد ساخت.

فیلمنامه های او همیشه پرسوناژهای اندک دارد در عین حال که فیلم جنگی نیازمند خلق پرسوناژهای متفاوت خواهد بود.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :