چاپ
گلایه‌های چهره‌پرداز «به وقت شام» و «لاتاری» از جشنواره / هر ساله در داوری با تکرار مواجه هستیم

30نماایران:شهرام خلج؛ طراح چهره پرداز که امسال با فیلم های «لاتاری»،«به وقت شام» و «ماهورا» در جشنواره حضور داشت در عین ناباوری در هیچ کدام از این فیلم ها حتی کاندیدا هم نشد، گفت:خسرو دهقان یکی از داوران این دوره از جشنواره در مصاحبه ای اذعان کرد که هر فیلم را یکبار دیده است! درست است که این بزرگوار استاد دانشگاه است و اطلاعات بالایی دارد اما واقعا برای داوری یک اثر در کلیه رشته های تخصصی آن یکبار دیدن کفایت می‌کند؟!

به گزارش سایت ۳۰نماایران،شهرام خلج؛ درباره داوری این دوره از جشنواره بیان کرد: با اینکه همه از بخش نهایی داوری راضی بودند و خوشحال از اختتامیه بیرون رفتند اما متاسفانه باید بگویم جشنواره فیلم فجر اشتباهات زیربنایی زیادی دارد.
وی ادامه داد: این ادعا را نه امروز که برگزیده نشدم بلکه همان سال‌هایی هم که فیلمی در جشنواره نداشتم به روند برگزاری معترض بوده‌ام. این که داوران از روی تخصص برای هر رشته انتخاب نمی‌شوند، به عنوان مثال کجای دنیا یک منتقد یا یک بازیگر در مورد گریم نظر می‌دهند و آن را داوری می‌کند؟ این رشته و البته رشته‌های دیگر تخصصی هستند و باید از روی اصول داوری شوند.
طراح چهره‌پردازی فیلم «ایستاده در غبار» با اشاره به سلیقه‌ای بودن جشنواره، اظهار داشت: واقعا درست است که همه می‌گویند جشنواره ما سلیقه‌ای است، مسلم است که همه داورها از روی سلیقه‌های خودشان نظر می‌دهند و تصمیم‌گیری می‌کنند. کمااینکه از آن‌ها هم شنیدیم که این انتخاب‌ها از سلایقشان برآمده است.
خلج افزود: خسرو دهقان یکی از داوران این دوره از جشنواره در مصاحبه ای اذعان کرد که هر فیلم را یکبار دیده است! درست است که این بزرگوار استاد دانشگاه است و اطلاعات بالایی دارد اما واقعا برای داوری یک اثر در کلیه رشته های تخصصی آن یکبار دیدن کفایت می‌کند؟!
چهره‌پرداز فیلم سینمایی «به وقت شام» خاطرنشان کرد: طی این سال‌های فعالیتم، همیشه از مصاحبه کردن فرار می‌کردم چرا که اهل اعتراض نیستم اما امسال با سه فیلم که هر کدام ژانرهای متفاوتی داشت و به همین دلیل در گریم هم این تفاوت باید لحاظ می شد ناگهان نادیده گرفته شدم، گویی داورها قصد داشتند برخلاف حدس‌ و گمان‌ها عملکرد جدیدی از خود نشان دهند.

شهرام خلج
شهرام خلج در مورد هیات انتخاب نیز بیان کرد: زمانی که هیات انتخاب، فیلمی را انتخاب می‌کند چرا باید همان فیلم از سوی هیات داوران نادیده گرفته شود! این همه تناقض از کجا آمده است؟ فیلم‌هایی مانند «لاتاری» یا «به وقت شام» مشخصا در داوری نادیده گرفته شدند در صورتیکه مورد تایید هیات انتخاب بودند و این نشان می‌دهد دوستان سینمایی سلایق یکدیگر را قبول ندارند.
وی گفت: همه می‌دانیم که نمی‌توانیم جشنواره فجر را مانند اسکار کنیم، خیلی‌ها پیشنهادش را دادند و کسی اقدامی نکرده است اما حداقل می‌توانیم عده‌ای را به عنوان داور انتخاب کنیم که از نظر تخصصی و بر پایه اصول و منطق نظر دهند، نه اینکه به عنوان مثال به خاطر چهره خود بازیگر، گریمور آن را برگزیده کنیم، آن‌هم چهره‌پردازی نقش‌هایی از نوع معتادها که ساده‌ترین نوع گریم را دارند و جشنواره هم نشان داده که روی خوشش را همیشه به این گونه آثار نشان داده است.
گریمور فیلم در حال اکران «کمدی انسانی» افزود: اگر داورها به دنبال ایده‌های جدید هستند پس باید شیوه‌های جدید را از فیلم‌ها بیرون بیاورند و با دقت به آن‌ها بپردازند نه اینکه هر سال تکراری کار کنند و هر سال به نقش‌های معتاد جایزه دهند. به عنوان مثال حجم کاری که من در فیلم «به وقت شام» انجام دادم زمان زیادی از من گرفت،‌ کل فیلم در ۲۴ ساعت می‌گذرد و من راکورد این همه بازیگر را باید حفظ می‌کردم و یا سال گذشته «کمدی انسانی» را در جشنواره داشتم که در آن گریم های تازه ای را در رینگ بوکس و بعد شکست قهرمان فیلم را داشتم که داوران از آن عبور کردند.
وی ادامه داد: همان سر بریده شخصیت شیخ در «به وقت شام»، ۱۵ روز زمان برد تا ساخته شد و زمانی که بازیگرش سر را دید وحشت کرده بود یا تیپی که برای هادی حجازی‌فر در «لاتاری» طراحی کردم جسارت زیادی را می‌خواست و گذاشتن تمام موهای سر با دست ریسک بزرگی بود. حتی گریم ساعد سهیلی در فیلم «ماهور» هم چالش‌های خود را داشت. کار راحتی نبود بازیگر بیست و چند ساله را به یک کاراکتر سی و پنج ساله باور‌پذیر بدل کنم.
خلج تاکید کرد: از این نادیده‌گرفته‌شدن تعمدی به اندازه‌ای ناراحتم که بعد از مدتها تصمیم به مصاحبه‌کردن گرفتم تا حرف‌هایم را بزنم. شاید من پرکار باشم اما نمی‌توان از این مهم چشم‌پوشی کرد که نتیجه جشنواره فیلم فجر روی کار ما تاثیر می‌گذارد. من نیز از مسئولان جشنواره خواهش می‌کنم از سال آینده داورهایی را انتخاب کنند که انتخاب‌هایشان روی زندگی کاری آدم‌ها تاثیر نگذارد.

آنا

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :