چاپ
رییس سازمان سینمایی: با سرمایه های مجهول مقابله می کنیم / شعب خانه سینما در شهرستان ها بازگشایی می شود!

30نماایران: محمدمهدی حیدریان در نشست خبری امروز صبح که در محل سازمان سینمایی برگزار شد، گفت:در برنامه جامع به اقتصاد سینما توجه شده است و تامین سرمایه برای تولید خواهد بود و باید از بازار تصویری جهان سهمی داشته باشیم و باید در پروانه ساخت برابر سرمایه های مجهول مقابله کرد، در نشستی که با رییس بورس داشتم و بعد وزیر اقتصاد قرار شد تا کارگروهی در فارابی تشکیل شود و اگر این برنامه ریزی شود و اجرا شود همه مردم شرکای ما در فیلم ها و سینماها خواهدشد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، بعد از برکناری مسئول روابط عمومی سابق سازمان سینمایی که به شکل محفلی و رفاقتی رسانه ای، رواط عمومی سازمان سینمایی را اداره می کرد و در ابتدایی ترین تکنیک های خبری دچار مشکل بود، با انتصاب مسعود نجفی در این سمت، اولین نشست خبری رییس سازمان سینمایی در دوره محمدمهدی حیدریان برگزار شد.

براساس این گزارش،حیدریان در ابتدای جلسه بعد از ابراز تسلیت به جامعه سینمایی بابت فوت استاد شهنواز و لوون هفتوان گفت:در سالی که گذشت و به دنبال تجربه ای که همراه سینما بود و با این اعتقاد که سینما مسئله پیچیده ای است، مدیریت سینما نیازمند یک برنامه منسجم بود و برنامه ای که سرمایه ای باشد برای اقدامات پیش رو و تمام حوزه ها کارهایشان هم افزا باشند و بعد از نشست های مختلف با صنوف و کارشناسان خارج از سینما گفتگو کردیم که برنامه جامع را داشته باشیم و تا پایان سال بعد از چند اصلاحیه که منوچهر شاهسواری به آن داشتند ،این برنامه جامعه از سوی روابط عمومی سازمان سینمایی منتشر خواهد شد.
وی افزود:ماتلاش کردیم که تصدی گری دولت را کاهش دهیم و نقش صنوف را فعال کنیم، صنوف در پاره ای از اوقات منافع بخشی را از منافع کلی چشم پوشی می کنند و نظارت مان را در سازمان سینمایی هدفمند و در قالب یک سیستم هدف مند قرار دادیم.نظام اکران در بسیاری اوقات جای نکته داشت و به نظرم درست بود و رها شدن اکران به صرف یک کوتاه مدت اشتباه استراتژیک است، باید اکران اصلاح می شد و همه مخاطبان بالقوه را بالفعل کنیم و در نظام نامه جدید این موارد رعایت شد.
در سالی که گذشت هر سه روز یک سالن اضافه شد! لذا تا می توانیم فیلم های بیشتری را نمایش دهیم و شرایط را به سمت سینمای حرفه ای سوق خواهیم داد و در پروانه ساخت به امنیت شغلی توجه ویژه ای خواهد شد، تهیه کننده حرفه ای نبایداز خارج صنف استفاده کند و استفاده از اعضای دارای شناسه صنف در تولید در پروانه ساخت لحاظ خواهد شد.

حیدریان یادآور شد:در برنامه جامع سینما اصلاح نظام تهیه کننده و اکران را لحاظ خواهیم کرد،واگذاری بیشتری را به صنوف خواهیم داد و تقویت حوزه صیانت از دیگر برنامه های ما خواهد بود و اگر مردم بخواهند این سینما را دنبال کنند باید به دنبال تقویت حوزه صیانت باشیم که پیشگیری و بعد حل اختلاف کند و در مواردی هم مواخذه کند.
رییس سازمان سنیمایی ادامه داد:در برنامه جامع به اقتصاد سینما توجه شده است و تامین سرمایه برای تولید خواهد بود و باید از بازار تصویری جهان سهمی داشته باشیم و باید در پروانه ساخت  برابر سرمایه های مجهول مقابله کرد، در نشستی که با رییس بورس داشتم و بعد وزیر اقتصاد قرار شد تا کارگروهی در فارابی تشکیل شود و اگر این برنامه ریزی شود و اجرا شود همه مردم شرکای ما در فیلم ها و سینماها خواهدشد.

حیدریان با اشاره به طرح سینماسیار گفت: طرح سینماسیار امسال در استان های مختلف به عنوان راهکار موقت در نبود سالن سینما تقویت شد و در ادامه همین طرح های موقی هم نهضت تولید سالن سینما ادامه می دهیم، اکنون بالای ۵۰ سالن سینما در مشهد در حال احداث است و در سالی که گذشت با همه مسئولان ۳۱ استان در تهران جلسه داشتیم تا برای ایجاد فرهنگ بصری فعال تر و بهره مندی تولید محتوای فرهنگی را دنبال می کنیم و فارابی در سال جدید از فیلم های تولیده شده دز شهرستان ها حمایت خواهیم کرد و شرایط اشتغال را در شهرستان ها فراهم می کنیم نا مجبور به کوچ به تهران نباشند، قرار است خانه سینما هم در برخی شهرستان ها شعب داشته باشد! و برای انجمن سنیمای جوان هم به دنبال راه اندازی ۶۰ دفنر جدید در شهرستان ها هستیم و عمده نیرو انجمن سینمای جوان در تولید خواهد بود و سیاست ماست که تولید رنگارنگ را با تمام اقوام داشته باشیم
وی با اشاره به برگزاری همزمان جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: جشنواره ها و برگزاری همزمان آن با تهران، شهروندان را درجه بندی نمی کندو اگر دنبال عدالت فرهنگی هستیم باید جشنواره ها به صورت همزمان برگزار شود.در سال آینده بنیاد سینمایی فارابی از حمایت عام خارج شد و معرفی وام ها از طریق بانک ها خواهد بود که با بهره ۴ درصد خواهد بود و این مسیر را تقویت خواهیم کرد و با سازمان برنامه هم هماهنگ خواهیم کرد اما ۶۰ درصد بودجه فارابی به نیروهای جوان خلاق مشارکت خواهد داشت.

حیدریان درباره سیاست های بین و المللی سازمان سنیمایی گفت: بازار خارجی را سامان خواهیم داد و با وزارت خارجه هم گفتگوهایی داشتیم و ساماندهی وضعیت تکنولوژی سینما که بتوانیم سهم خودرا از جهان دریافت کنیم و استودیوهای شهرک سینمایی هشتگرد را به تکنیک سی جی واگذار کردیم.

وی با اشاره به نقد سازنده گفت:بدون منتقد عالم، سینمای پیشرو نخواهیم داشت و به امید روزهای بهتر برای سینمای در حال جهش سینمای ایران که امار هم نشان از این جهش می دهد.
حیدریان در ادامه ضمن تاکید بر نگاه جهانی سینمای ایران یادآور شد: تولید مشترک را به عنوان یک بسته مستقل به فارابی و نظام نامه بین و المللی آماده شده است و سهم بودجه ای را هم در نظر گرفتیمت، اکنون چهار شورا در فارابی برگزار شده است که جمعی از سینماگران و جامعه شناسان هستند که در حال بحث درباره سوژه ها هستند و فارابی نقش مهمی در تولید محتوا و تولید مشترک خواهد داشت.

حیدریان درباره نقش رضاداد در سیاست های سازمان سینمایی:ایشان از دوستان من در صداوسیما بودند که اوایل سال ۸۲ ایشان را دعوت کردم تا به فارابی بیایند به هر حال اقای رضاداد از همان زمان وارد سینما شدند و مسولیت های مختلفی داشتند و به عنوان مشاور از ایشان استفاده خواهم کرد و تنوع کارهای داخل سازمان سینمایی بسیار است و در دوره جدید می خواهیم یک جهش را با برنامه جلو ببریم و تنها نقش اقای رضاداد به عنوان مشورت کننده است و بیش از این نیست و کلیه سازمان های تابع مستتقل تصمیم می گیرند اما ار مشورت های آقای رضا داد هم بهره می برند.

رییس سازمان سینمایی درباره شفاف سازی بودجه این سازمان گفت:ما در سایت دسترسی ازاد نمره منفی داریم که چهار سوال را جواب ندادیم که بزودی پاسخ خواهیم داد و اقای داروغه زاده  در جشنواره ریال به ریال را متعهدانه هزینه کردند و نسبت به سال کذشته ما ۳۰ درصد از ان را هزینه کردیم و بزودی ریز هزینه ها در سایت منتشر خواهد شد، اقای داروغه زاده آدم مؤلفی هستند و سخت قانع خواهند شد و در این هفته جلسه را با ایشان درباره سیاست گذاری جشنواره سال آینده خواهیم داشت و شورای سیاست گذاری درباره ایشان نظر خواهند داد اما بنده موافق حضور ایشان هستم.

حیدریان در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره بدهی های سنگین انجمن سینمای جوان سوال کرد که حیدریان روبه موسوی (مدیر انجمن سینمای جواند) کرد و گفت شما بدهی دارید؟ و موسوی پاسخ داد:۳۰۰میلیون به سینماگران بدهی داشتیم که پرداخت شد و اکنون رقم ناچیزی است.
حیدریان در ادامه گفت: سینمای جوان و دیگر نهادهای زیرمجموعه سازمان، قراز نیست تعطیل شوند و ما تا پایان سال هیچ بدهی ای نخواهیم داشت اما ممکن است تغییر در نهاد داشته باشیم ولی بنایی برای تعطیلی نداریم چراکه در بحث نهضت تولید محتوا نیازمند انجمن سینمای جوان هستیم.
حیدریان درباره تغییر طباطبایی نژاد: تاکنون ایشان صحبتی مبنی بر استعفا ندادند و مدتی پیش جلسه ای داشتیم تا بخش انیمیشن در مرکز گسترش تقویت شود.
حیدریان ضمن تکذیب تعطیلی مدرسه گفت:اولویت کار ما در مدرسه فقط اموزش نیست، ما اگر بخواهیم از سینما سهم بگیریم باید بتوانیم مهارت ها و دانش را ارتقا دهیم و مدرسه وظیفه اصلی اش هدایت مسائل علمی است.

حیدریان درباره هنروتجربه گفت: هنروتجربه اگر به خود رها شود، جریان اقتصادی را دچار مشکل می کند، هنروتجربه جایی برای اکران فیلم های اکران نشده نیست و یا جایی برای تجربه های درنیامده فیلم اول نیست و ظرفیت سانس ها وسالن ها را تقویت کردیم.
حیدریان درباره اعتراضات اکران احمد نجفی گفت:این روش اعتراض، فرهنگی نیست و درباره این فیلم با یک کد ملی بلیط می خریدند و جواب عدم اقبال مردم این نیست و پذیرش این حرکت این است که ما قبول کنیم مشکلات داریم ولی در نظام نامه جدید شرایط را فراهم خواهیم کرد ودر سال اینده ما یک راهنمای فیلم داریم که درباره هر فیلم اطلاعات می دهد.اقای نجفی فیلمش را به شما خبرنگاران نشان دهد تا مطلع شوبد و ببینید این فیلم مناسب چه مخاطبی است. شورای صیانت از سینما در تمام این موارد باید حضور داشته باشد و از سینما دفاع کند و امیدوارم انتظارات فرهنگی تر باشد و در نهایت مردهم هستند که مشخص می کنن. که فیلم را ببینند یا نباید ببینند.
حیدریان با اشاره به حضور فیلم اولی ها در جشنواره  و یا برگزاری یک جشنواره دیگری با این عنوان گفت:جشنواره فیلم فجر یک عرصه رقابتی است که هر کسی می تواند متفاضی ان باشد و باید بپذیرد که این جشنواره شرایط خودش را دارد و هنوز حضور فیلم اولی ها در بخشی مجزا در جشنواره نهایی نشده است ولی اگر لازم باشد و به جمع بندی برسیم برای برگزاری آن هزینه خواهیم کرد.

حیدریان درباره کاهش نقش دولت در تولید و سینما و قدرت گرفتن بخش خاصی از سینما  و الگوی مدیریتی تلویزیونی حیدریان گفت:ما یک برنامه داریم و به دنبال اجرای ان هستیم و عملیاتی شدن ان هم خواهیم کرد و استقبال می کنیم از ان طیف خاصی که شما گفتید و از همه استقبال می کنیم و واهمه ای هم برای ورود انها نداریم،جشنواره را اگر کسی برپا کند و هزینه اش را دهد ما مشکلی نداریم اما جشنواره ای که اگر در تولید نقش نداشته باشد موثر نیست
حیدریان درباره نامه ریاست جمهوری اذعان کرد:ما یک روال قانونی را طی خواهیم کرد و ما نشستی هم داشتیم بدون در نظر گرفتن نامه که عنصر فشار باشد و در یک روال قانونی فیلم را اکران کنیم، منطق می گوید که فیلمی در حبس نمی ماند و این وظیفه شورای سیاستگذاری خواهد بود
حیدریان درباره حضور یکی از اقوامش در مدیریت یک پردیس گفت:ما با باغ کتاب و شکل مدیریت ان کاری نداریم و متعلق به شهرداری است و ارتباطی هم به قوم و خویش ندارد و ذهنتان را درگیر این ارتباط ها نکنید و بعد از سی و خورده سال از من بعید است

حیدریان با بیان اینکه سینمای خنثی نمی خواهیم و سال اینده با فیلم های منتقدتری مواجه می شویم درباره تاسیس صندوق بیکاری در دوره حجت الله ایوبی برای هنرمندان گفت:صندوق بیکاری هیچ وقت تاسیس نشد و شرط استفاده از ان وجود یک کارفرمایی است که بتواند ان را تامین کند،خانه سینما باید دارای منابع پایدار مالی باشد و به خانه سینما کمک می کنیم تا مشکلات را برطرف کنند و این با حل مسوله امنیت شغلی برطرف می شود.
حیدریان درباره هنروتجربه و اینده ان گفت:هنروتجربه ابداعات جدید را باید اکران کند و توسط یک شورای سیاست گذاری باید بررسی شود و به سمتی می رویم که نزدیک به تعاریف روشن شویم
حیدریان درباره همجنسگرایانه بودن یک فیلم هنروتجربه گفت:چرا زمانی که در اکران بود ان زمان اشاره نکردید؟!هنروتجربه اگر برنامه اش را درست اجرا کند می تواند موثر باشد.

 

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :