چاپ
در محل خانه سينما؛ ميركريمي در حضور رئيس سازمان سينمايي/ برگزاري جشنواره جهاني فيلم فجر خود را مثبت ارزيابي كرد

30نماايران،جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره جهانی فیلم فجر در حضور حجت الله ایوبی، برگزار شد.

به گزارش سايت ۳۰نماايران،در این جلسه که در خانه سینما برگزار شد، رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر گزارش مختصری از روند آمادگی برای سی و پنجمین دوره این جشنواره ارائه داد.

میرکریمی تاکید کرد که از فردای روز برگزاری جشنواره در اردیبهشت ماه ، برنامه‌ریزی و سازماندهی برای برگزاری جشنواره سی و پنجم آغاز شد و تاکنون بخش زیادی از فعالیت‌های مقدماتی، به انجام رسیده است.

او تحقق اهداف ملی جشنواره را در اولویت کار جشنواره دانست و گفت: اعتقاد ما این است که جشنواره‌ای که ابتدا اهداف ملی خود را دنبال کند، می‌تواند در سطح بین المللی نیز موفق باشد.

وی با اشاره به شرایط بین‌المللی و مشکلات پیش آمده برای مردم مظلوم منطقه که خاموشی و کم رونقی برخی جشنواره‌های باسابقه را در پی داشته است، گسترش نفوذ فرهنگی جشنواره جهانی فیلم فجر را به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای سینمایی آسیا از اولویت‌های دیپلماسی فرهنگی نظام دانست.

میرکریمی اضافه کرد: دایره مشاوران جشنواره را با استفاده از جوانان کارشناس ایرانی در نقاط مختلف دنیا گسترش داده‌ایم و فیلم‌های مناسبی را که بیشترین وجوه اشتراک با ارزش‌های بومی را دارند در برخی موارد حتی قبل از شناسایی توسط جشنواره‌های مرجع غربی انتخاب کرده‌ایم. گروه مدیران،مشاوران و دست‌اندرکاران جشنواره به دنبال استفاده از حداکثر قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها برای برگزاری یک جشنواره استاندارد و باکیفیت هستند.

وی استفاده از ظرفیت کامل بخش دارالفنون را از برنامه‌های جدید جشنواره برشمرد که با هدف شناسایی ، جذب و آموزش استعدادهای جوان منطقه و آشنا کردن آنها با ساختارهای نظری و مبانی فرهنگی و اخلاقی سینمای ایران شکل گرفته است.

این فیلمساز در ادامه افزود:در جشنواره پیش‌رو جوانان فیلمسازی از سی و پنج کشور جهان در اردوی استعدادیابی دارالفنون حضور خواهند داشت و در این میان فیلمسازان جوان کشورهای اسلامی همسایه بخصوص تاجیکستان، افغانستان، پاکستان ، ترکیه ، آذربایجان ،عراق ، سوریه و لبنان از سهمیه بیشتری برخوردار خواهند بود.

دبیر جشنواره جهانی فجر با موفق ارزیابی کردن جشنواره سال گذشته تاکید کرد: برنامه‌ریزی دراز مدت و استمرار و پایبندی به روش‌ها برای آنکه یک جشنواره ماندگار باشد ضروری است و چنین رویداد مهمی باید ضمن برخورداری از دبیرخانه دائمی، کار تشکیلاتی منظم، بانک اطلاعاتی غنی، چارت سازمانی و برنامه ریزی دقیق داشته باشد و تلاش می‌کنیم جشنواره ۳۵ بسیار باکیفیت تر از دوره پیش برگزار شود.

میرکریمی درباره بازتاب‌های مثبت فراوان جشنواره از سوی سینماگران خارجی، هماهنگی‌های تبلیغات شهری، نرم افزار جامع جشنواره، تجمیع ظرفیت‌های نرم افزاری، استفاده حداکثری از پتانسیل‌های موجود، کاهش هزینه‌های زائد و توجه به بخش علمی، توضیحاتی ارائه کرد و اقبال فیلمسازان همسو با سینمای اخلاق‌گرای ایران را برای شرکت در این جشن سالیانه رو به افزایش توصیف کرد.

پس از آن مهدی یزدانی معاون اجرایی جشنواره با ذکر این نکته که این، چهل و هشتمین جلسه مدیران برای برگزاری جشنواره ۳۵ است، گزارشی از اقدامات انجام گرفته در زمینه گرفتن اسپانسر، همکاری با جشنواره‌های خارجی و حمایت از رویدادهای فرهنگی در کشورهای همسایه، راه اندازی سامانه جامع جشنواره و توافقات همکاری با مراکز مختلف ارایه داد.

در بخش دیگری از این جلسه، امیر اسفندیاری معاون امور بین‌الملل درباره وضعیت دعوت از میهمانان خارجی و بازبینی فیلم‌های خارجی متقاضی حضور در جشنواره و آمار ثبت نام فیلم‌ها گزارشی ارایه داد و حجم فیلم‌های متقاضی شرکت در جشنواره را نسبت به همه ادوار قبلی جشنواره متمایز برشمرد.
پس از آن یکایک مدیران جشنواره متشکل از رضا کیانیان، کامیار محسنین، محسن شاه ابراهیمی، شادمهر راستین، علیرصا شجاع نوری، ایرج تقی‌پور، مازیار میری، کیوان کثیریان، سیف الله صمدیان، محمدصلواتی، جعفر صانعی مقدم ، بهمن آقایی هریک درباره اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش رو در حوزه مسئولیت خود گزارش دادند.

سپس حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی ضمن تشکر از دبیر جشنواره و تیم مدیران، جشنواره جهانی را رویدادی دانست که محل هم افزایی تجربه‌هاست و ابراز امیدواری کرد که امسال هم تلاش‌های برگزار کنندگان میوه دهد.

او خاطرنشان کرد: افکار عمومی از این جشنواره حمایت می‌کند، بنابراین باید اطلاع رسانی به عموم مردم هم در دستور کار باشد.

ایوبی همچنین تاکید کرد که همکاری با جشنواره‌های سینمایی منطقه ادامه پیدا کند و از ظرفیت‌های بالای سینمای ایران در ارتباطات بین المللی استفاده شود.

وی گفت: سینمای ایران راه خود را باز کرده است و در جاهایی که سیاست درمی‌ماند، سینما در روابط بین المللی نقش مهمی بازی می‌کند.

رییس سازمان سینمایی اضافه کرد: تلاش‌های فردی در ارتباطات بین المللی سینما محترم است ولی باید به سمتی برویم که جشنواره جهانی فیلم فجر به مرکز ارتباطات بین‌المللی سینما بدل شود، به گونه‌ای که دروازه ورود جهان به سینمای ایران از مسیر این جشنواره باشد.

ایوبی همچنین با یادآوری اهمیت برگزاری همایشی علمی با حضور روسای جشنوارهها و کارشناسان سینمای جهان، اظهار امیدواری کرد که کارکرد جشنواره جهانی فجر فراتر از یک جشنواره باشد.

در این نشست علیرضا تابش و جلیل اکبری صحت نیز حاضر بودند.

سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر در اردیبهشت ماه ۹۶ به دبیری رضا میرکریمی برگزار می‌شود.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :