چاپ
حمایت انجمن منتقدان از ادغام جشنواره فیلم فجر/ ایجاد انحصارگرایی و رانت برای مجموعه ای خاص!

30نماایران: بعد از تمامیت خواهی عده ای در جشنواره جهانی فیلم فجر که برای سینمای ایران عایده ای را به دنبال نداشته است و هزینه های بسیاری را هم برای سینمای ایران به دنبال داشته است، در دوره جدید کانون کارگردان طی یک بیانیه ای نسبت به جداسازی این جشنواره نکات مهمی مطرح شد و بعد از آن جامعه صنفی تهیه کنندگان و حالا انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران از ادغام جشنواره حمایت کردند، بدعتی اشتباه که از سوی مدیریت حجت الله ایوبی بنا نهاده شد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، در بیانیه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران آمده است:

شورای مرکزی انجمن منتقدان و نويسندگان سینمایی ایران ضمن تایید نقطه نظرات کانون کارگردانان سینمای ایران پیرامون اشکالات اساسی جشنواره جهانی فیلم فجر، معتقداست برگزاری مستقل این جشنواره  به شیوه معمول چند دوره اخیر به جز اتلاف هزینه های سنگین و زائد و ايجاد انحصارگرايي و رانت برای مجموعه ای خاص که درتعارض با حمیت صنفی و حضور حداکثری اهالی و صاحب نظران سینما در این گونه رویدادهای فرهنگی هنری است، نتیجه ثمر بخشی نداشته و نخواهد داشت.

غیبت فیلمسازان موفق ایرانی و ديگر کشورها در عرصه بین المللی و فقدان نگاه کارشناسانه در انتخاب آثاری که همخوانی لازم با عنوان جهانی این جشنواره داشته باشند، خود گواهی است بر عدم مشروعيت اين رويداد نزد سينماگران ايران و جهان و نمي توان تنها با افزودن بخش هايي به ظاهر پر طمطراق اما در باطن بدون كاربرد، دعوت از يك چهره سرشناس خارجي يا پر كردن فهرست همكاران اجرايي جشنواره از ميان سلبريتي هاي وطني، براي اين جشنواره كه فاقد جامعيت و استراتژي مناسب و مشخص است و نحوه برگزاري و حتا اهداف آن بيشتر شكلي محفلي يافته، شان و منزلتي ايجاد كرد.

متاسفانه در وراي اين پوسته به ظاهر پر زرق و برق و به رغم بريز و بپاش هاي فراوان و تخصيص بودجه كلان، عملا جشنواره جهانی فيلم فجر در طول چهار دوره برگزاري مستقل در تحقق حداقل اهدافش ناموفق و ناكام بوده. به گمان ما دلايل اين ناكامي ضروري، قابل ذكر و نيازمند بررسي همه جانبه است.

لذا شورای مرکزی انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي بنا به جمیع جهات یاد شده معتقد است ادامه برگزاری این جشنواره در شکل نامنعطف، انحصاري، پر هزينه و بدون بازده فرهنگی فعلی نه تنها به مصلحت نیست، بلکه باعث خسارت و آسيب رساندن به اعتبار سينماي ايران در عرصه بين المللي است.

براین اساس، شایسته است که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و ریاست ارجمند سازمان سینمایی با تدبیر و دور اندیشی عاجل، ترتیبی اتخاذ نمایند تا بخش بین الملل و ملي جشنواره فیلم فجر، به روال سابق، به طور همزمان برگزار شوند.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :