چاپ
توجیهات طائرپور برای پخش آگهی «خاله قورباغه» در جم/ قانون برای خودی ها تبصره دارد؟!

30نماایران:بعد از پخش غیرقانونی تیزرهای تبلیغاتی «خاله قورباغه» از شبکه جم، تهیه‌کننده این فیلم با انتشار یادداشتی این اقدامش را توجیح کرد و از عدم پخش آگهی های فیلمش ابراز گلایه کرد.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،در دوره ای که تهیه کنندگان آگهی فیلم هایشان را به شبکه های جم و ماهواره ای می دادند و عامل خوبی برای فروش در گیشه می شد، سازمان سینمایی با انتشار بیانیه ای گفت:درپی تذکرات مختلف به بعضی از سینماگران که مصالح عمومی سینمای ایران را رعایت نکرده و نسبت به پخش تیزر فیلم‌هایشان از شبکه جم اقدام کرده‌اند به اطلاع می‌رساند: پس از گفت‌وگو و توافق‌های انجام شده با قوه محترم قضائیه و با توجه به تذکرات متعدد و اعلام مسئولان عالی‌رتبه قضایی، همکاری با شبکه‌های معاند، معاونت در جرم تلقی می‌شود.»

این اطلاعیه منجر به منتفی شدن پخش آگهی فیلم های سینمایی در شبکه جم شد به طوری که برخی صاحبان فیلم پشت پرده آگهی شان را به جم می دادند اما فردای آنروز مصاحبه می کردند که ما آگهی به این شبکه ها ندادیم و آنها خودسرانه اقدام به پخش آگهی می کنند! اما در تازه ترین تصمیمی که از سوی فرشته طائرپور تهیه کننده فیلم «خاله قورباغه» که نتوانست فروش خوبی را داشته باشد و البته تعطیلی مدرسه به سبب حذف زنگ سینما هم نتوانست برای این فیلم اجرا شود، اقدام به پخش آکهی این فیلم در جم کرده است و با انتشار بیانیه ای توجیحات خودش را از این اقدام اعلام کرد، عاملی که می تواند شامل حال دیگر صاحبان فیلم شود همانطور که تهدید جلوگیری از اکران در دوره ای شامل حال برخی تهیه کنندگان شد و حالا باید دید نزدیکی فرشته طائرپور به مدیران سازمان سینمایی و خانه سینما چقدر می تواند در اقدامات غبرقانونی او تاثیرگذار باشد!

در ادامه نامه فرشته طائرپور برای دلایلش از پخش آگهی در جم آمده است:

«با ناامیدی مطلق از همه راه‌های رفته، مرسوم و مفید (البته برای ازما بهتران)، حالا دیگر می‌خواهم از هر فرصتی، هر موقعیتی، هر ابتکاری برای اطلاع‌رسانی به بچه‌ها و خانواده‌ها استفاده کنم تا برخلاف تمایل برخی جریان‌ها، مردم گروه-گروه مطلع شوند که در این وانفسا، جمعی از بهترین چهره‌های سینمای کودک -که دلواپسان واقعی بچه‌های ایران زمین هستند- با سه سال کار فشرده، یک فیلم شاد و موزیکال به اسم «خاله قورباغه» برای بچه‌ها ساخته‌اند که حالا در سینماهای کشورمان اکران شده است؛ همین!

حالا حتی اگر بلندگو دستی وانتی میوه فروش یا ضایعات جمع کن کوچه‌مان هم به دستم بیفتد، برای اهالی محله جار می‌زنم تا خبردار شوند و بچه‌هایشان را برای تماشای یک فیلم کودک ایرانی به سینما ببرند.

در عصر رسانه، حتما این شیوه از تبلیغ، راه حلی کودکانه به نظر می‌رسد؛ باکی نیست. مگر کار ما اساسا توجه به راه حل‌های کودکانه نیست که در آنها جدال بین حق و ظلم همیشه پابرجاست؟

وقتی برای «خاله قورباغه‌ها» و بچه‌ها، در راه‌حل‌های رسمی، حکومتی، رسانه‌ای و بزرگسالانه سهمی وجود ندارد، شاید روش‌های کودکانه بتوانند لااقل قصه‌ای برای فرداها بسازند.

حالا کدام قانون، کدام دادگاه، کدام قاضی و کدام منطق می‌خواهد چنگ زدن به چنین چاره‌های از سر ناچاری را برای یک فیلمساز کودک در کشوری اینچنین لبالب از استانداردهای چندگانه، ممنوع کند؟

کدام اراده، سهم امثال مرا در رسانه ملی خودمان کمتر از تولیدات برادرانی رقم می‌زند که حتی در هفدهمین هفته نمایش فیلم‌شان نیز همچنان مشمول حمایت‌های سخاوتمندانه تبلیغاتی هستند؟

کدام عدالت، امنیت تولیدکنندگان فیلم ایرانی را در استفاده از رسانه‌های جایگزین، کمتر از تولیدکنندگان انواع رب و چیپس و اپلیکشن و…تعیین و تامین می‌کند؟

هر تهیه کننده‌ای به تجربه می‌داند که هیچ روش تبلیغی، به اندازه پخش ٢٠٠٠ تبلیغ مجانی ٢-٣ دقیقه‌ای از کانال‌های سراسری تلویزیون ملی، تاثیر در موفقیت اکران یک فیلم سینمایی ندارد (به آمار اکران نوروز امسال مراجعه کنید)؛ اما وقتی این موهبت صرفا نصیب برخی از فیلمسازان -و نه همه فیلم‌ها- می‌شود، چه باید کرد؟

خوشبختانه میزان استقبال بچه‌ها و خانواده‌ها از فیلم «خاله قورباغه» به لطف تبلیغات مردمی و البته تابلوهای شهری، هر روز از روز قبل بالاتر می رود، اما به‌هرحال نمی‌توان نادیده گرفت که محرومیت مطلق از تبلیغات رسانه‌ای در آستانه و شروع اکران، آنهم همزمان با مسابقات جام جهانی، نقطه آغاز حرکت ما را غیرمنصفانه در جایی قرار داد که جبران آن برای هیچکس مقدور نیست؛ و تنها خاصیتش، ارائه تصویر تمام عیاری شد از جفای هدفمند تلویزیون کشورمان با اغلب تولیدات سینمایی کشورمان!

و لذاست که ما سینماگران نمی‌فهمیم که سال حمایت از تولیدات ملی برای امثال ما، با چه اتفاقاتی قرارست تقویم شود!

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :