چاپ
فرزاد موتمن: معماری «شب های روشن» معیوب است / کسی عاشق خود فیلم نیست!

30نماایران: «شب های روشن» به کارگردانی فرزاد موتمن و نوشته سعید عقیقی از فیلم های عاشقانه مهم سینمای ایران است که همواره بعد از هر فیلم موتمن از آن یاد می شود اما او در تازه ترین اظهار نظرش «شب های روشن» را فیلم عقب تری نسبت به کارگردانی در میان فیلم هایش دانسته است.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، فرزاد موتمن که به تازگی اکران «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» را به پایان رسانده است، این فیلم را در شرایط تولیدی سخت کارگردانی کرد به طوریکه عدم تسویه مالی با برخی عوامل باعث شد نا از نمایش در جشنواره فیلم فجر تا اکران عمومی فاصله زیادی شود و در نهایت پرونده این فیلم با ۱۵۹ میلیون فروش، علی رغم حضور بازیگرانی مثل فریبرز عرب نیا،روشنک گرامی،آتیلا پسیانی، سیامک صفری و …  بسته شود.

فرزاد موتمن بیشتر به عنوان کارگردان «شب های روشن» به یاد آورده می شود اما او در گفتگویی تفصیلی با مجله ۲۴ درباره این فیلم حرف های تازه ای زده که بخشی از این مصاحبه در ادامه آمده است:

سال گذشته «شب های روشن» در خانه هنرمندان به نمایش درآمد،اعلام شد شما و سعید عقیقی هم در نشست حضور خواهید داشت. خبری از شما نشد و عقیقی هم اواخر جلسه درباره غیبتتان گفت موتمن خیلی این فیلم را دوست ندارد.خودتان هم درباره این فیلم چندان مهربانانه صحبت نمی کنید.حس می کنید «شب های روشن» بلای جان کارنامه تان شده و هرچه می سازید با آن مقایسه می شود؟

موتمن: «شب های روشن» از نظر کارگردانی از اغلب فیلم های من ضعیف تر است. به لحاظ استفاده از لنز و دکوپاژ فیلم قوی ای نیست، من در باج خور،صداها،سایه روشن،خداحافظی طولانی و آخرین بار کی سحر رو دیدی؟ لحظه های خیلی مهمتری از شب های روشن دارم. جمعیتی که عاشق شب های روشن است، عاشق خود فیلم نیست. جمعیتی است که آنقدر هم برایش سینما اولویت ندارد و به نظرم بیشتر شیفته دیالوگ هاست.معماری فیلم را نمی بیند.معماری «شب های روشن» معیوب است و اگرمن در مملکتی زندگی می کنم که همه دنبال حرف و قصه اند و ساختمان فیلم برایشان اهمیت ندارد،مشکل من نیست. باز هم می گویم اگر فیلمسازی ده تا «شب های روشن» بسازد، فاجعه است. من از کارنامه ام راضی ام چون عاشقانه ساختم،سایکودرام ساختم،پلیسی ساختم،کمدی ساختم،تجربی ساختم،…خوب ساختم، بد ساختم، با خودم می گویم چقدر طبیعی است و جقدر زندگی در آن وجود دارد. شاید اگر در آمریکا زندگی می کردم فقط نوع بخصوصی فیلم می ساختم، فیلم هایی مثل «سراسر شب» این جنسی است که خودم آن را خیلی دوست دارم

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :