چاپ
همزمان با روز جهانی ایدز / مسعود جعفری جوزانی: با ساخت «پشت دیوار سکوت» تابوی ایدز را شکستیم و هر تابویی به‌راحتی شکسته می‌شود

30نماایران:مسعود جعفرى جوزانى در اکران «پشت ديوار سكوت» همزمان با روز جهانی ایدز که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: به نظرم تفاوت سینماگران و هنرمندان با بیشتر سیاستمداران در این است که کار سیاستمداران کتمان حقیقت، ولی کار هنرمندان افشاء و تاباندن نور به حقیقت است.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت» جدیدترین اثر مسعود جعفرى جوزانى به تهیه‌کنندگی فتح‌الله جعفری جوزانی و محمد خزاعی ، با مشارکت انجمن علمی دانشجویان پزشکی و کانون سلامت رفتار احیاء، با حمایت مدیریت امور هنری و فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با همکاری انجمن احیاء ارزش‌ها و جوزان فیلم؛ همزمان با روز جهانی ایدز و با حضور دکتر مهدی نوروزی مدیر امور هنری و فوق برنامه فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، خسرو منصوریان بنیانگذار و مدیر گروه احیاء، دکتر محمدهادی کریمی کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران و همچنین تعدادی از عوامل این فیلم، از جمله؛ مسعود جعفرى جوزانى کارگردان، سحر جعفرى جوزانى از نویسنده فیلمنامه و بازیگر، فتح‌الله جعفری جوزانی تهیه‌کننده و بازیگر، آرمان درویش بازیگر، سمیه نجومی بازیگر، سعید دلیری بازیگر این فیلم، دکتر طاها بیات رئیس انجمن علمی دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فاطمه صالحی مدیر روابط عمومی انجمن احیاء ارزش‌ها، اساتید و دانشجویان رشته‌های مختلف علوم پزشکی و دیگر رشته‌های دانشگاهی در ساعت ۱۶ دیروز شنبه ۱۰ آذر ماه در آمفی تئاتر سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران اکران شد.

 

مسعود جعفرى جوزانى با ساخت «پشت ديوار سكوت» باعث شد که تابوی ایدز شکسته شود

بعد از اکران فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت»، عوامل این فیلم روی صحنه آمدند و در ابتدای این نشست، دکتر مهدی نوروزی مدیر امور هنری و فوق برنامه فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هر چقدر نسبت به ارتقای آگاهی و سلامت جامعه، برنامه‌ریزی بیشتری بشود؛ خیلی تأثیرگذار خواهد بود و بایستی بتوانیم از هوشمندی و رشد ویروس‌ها جلوگیری بکنیم. خیلی خوشحالم که آقای مسعود جعفرى جوزانى کارگردان سینمای ایران نیز با هنر خودشان بر روی موضوع ایدز کار کرده‌اند و این حرکت ایشان باعث شد که این تابوی ایدز شکسته شود و باعث شد که ما یک قدم به جلو گام برداریم.

 

«پشت ديوار سكوت» در حوزه اجتماعی‌شدن سلامت حائز اهمیت است

وی همچنین گفت: ساخت فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت» در حوزه اجتماعی‌شدن سلامت، حائز اهمیت است و همچنین همکاری هنرمندان و بخش‌های علمی و مؤسساتی همچون انجمن احیاء ارزش‌ها، باعث پدید آمدن گفتمان در جامعه وسلامت اجتماعی شده است. می‌خواهیم از دانشگاه‌ها به بیرون بیاییم و واقعاً ما به دنبال اجتماعی‌شدن سلامت هستیم؛ چون بحث پیشگیری یک اصل عمومی برای ریشه‌کن کردن بیماری‌ها است.

 

کار هنرمندان افشاء و تاباندن نور به حقیقت است

در ادامه این نشست، مسعود جعفرى جوزانى؛ کارگردان «پشت ديوار سكوت» گفت: این فیلم بر اساس زندگی و خاطرات یک مددکار ساخته شده است؛ منظور آنکه جوانان صادق و عاشقی، مثل همین خانم صالحی همواره در بزنگاه تاریخ به داد ایران و ایرانی رسیده‌اند و این همان راز بزرگ پایداری و ماندگاری این جاودانه خاک مقدس است. اما به موازات و همدوشی این تلاش سازنده و پر فروغ، این واقعیت تلخ هم  وجود دارد که گروهی از ما که به دلایل نه چندان قابل توجیه، روی صندلی‌های حامل قدرت می‌نشینیم و برای مردم تصمیم‌های بیهوده و گاهی خطر آفرین می‌گیریم. یعنی با نادیده گرفتن دیگران و اصالت دادن به اندیشه خود، فکر می‌کنیم اگر حقیقت را کتمان کنیم؛ خدمت کرده‌ایم و این عمل، موجب سالم ماندن جامعه می‌شود. به نظرم تفاوت سینما و هنرمندان با بیشتر سیاستمداران در همین نگرش و جمله نهفته است، که کار بیشتر سیاستمداران کتمان حقیقت، ولی کار هنرمندان افشاء و تاباندن نور به حقیقت و قراردادن آن در مظان افکار عمومی است.

 

کتمان حقیقت، جهل و تاریکی به همراه دارد

وی همچنین گفت: گذشته نشانگر این واقعیت است که کتمان حقیقت، جهل و تاریکی و خرافات به همراه دارد چرا که آدم جاهل و خرافاتی از هر پدیده ناشناخته هیولا درست می‌کند؛ این هیولاهای خیالی زائیده ذهن خرافاتی بیمار است. جهل ترس به‌وجود می‌آورد. آدم جاهل، از هر چیزی می‌ترسد. اما آدم‌های دانا و دانشمند وآدم عاقل هر پدیده ترسناکی را زیر میکروسکوپ قرار می‌دهد؛ اطرافش را می سنجد و برایش چاره‌ای می‌اندیشد و از آن پلکانی به وراء و تکامل انسان برمی‌دارد. در نتیجه، علم پدید می‌آید. من باور دارم انسان بر هر چیزی در این عالم فائق خواهد آمد. حقیقت، علم و پدیدآوردنده افکارنوین است. و خوشبختانه من این واقعیت را دیده‌ام و هیچ نگرانی ندارم.

 

ما تابوی ایدز را شکستیم؛ هر تابویی به‌راحتی شکسته می‌شود

کارگردان سریال ماندگار «در چشم باد» در پایان سخنانش اظهار داشت: چون در حوزه بیماری ایدز یا «اچ آی وی/ ایدز» HIV / Aids با چشمان خود دیدم که در داخل ایران، جوان‌هایی هستند که با همه وجودشان داوطلب شده‌اند تا آن را ریشه‌کن کنند و بیماران را به زندگی اجتماعی برگردانند. برای من بسیار شیرین و جذاب بود وقتی دریافتم که بیشتر این داوطلبان زنان دلاور وطنم هستند.آنها بدون ترس به خانه این بیماران رفت و آمد می‌کنند. طبیعی است که امثال من تحت تأثیر این همه خلوص و شهامت مددکاران قرار بگیریم. کاری که ما در سینما انجام می‌دهیم همین است. وقتی  به حقیقتی پی می‌بریم؛ همه تلاش و کوشش خود را بکار می‌گیریم تا آن را آشکار کنیم. یعنی به جای پنهان کاری  درد را به مردم نشان بدهیم. کار ما سبب می‌شود سلول‌های فعال جامعه،کنش‌گران و کسانی که به دنبال حقیقت هستند؛ خودشان بقیه کارها را به پیش ببرند. ما با ساخت «پشت دیوار سکوت» در جامعه تابوی ایدز را شکستیم؛ و نشان دادیم که هر تابویی به‌راحتی شکسته می‌شود.

 

خوشحالم که با دانشجویان «پشت ديوار سكوت» را دیدم

در بخش دیگری از این برنامه، سحر جعفرى جوزانى از نویسنده و بازیگر فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت» گفت: خیلی خوشحالم که با دانشجویان علوم پزشکی فیلم را دیدم، خیلی ممنونم که فیلم را دیدید. موضوع اصلی و درسی که من از این کار گرفتم این است که هنوز هستند جوان ها و زنان کنش‌گری مثل خانم صالحی که من نقش ایشان را بازی کردم، و ایشان این نقش را زندگی کرده‌اند. یعنی دیدم که او و دوستان کارشان از صمیم قلب و با خلوص واقعاً به بیمارانی که ایدز یا «اچ آی وی/ ایدز» HIV / Aids داشتند؛ خیلی نترس و شجاع کمک می‌کردند.

 

امید در بیمار مبتلا به ایدز باعث می‌شود به زندگی برگردند

وی همچنین گفت: خود ترس معقول، چیز بدی نیست، اگر انسان نترسد؛ هیچوقت به دنبال کشف چیزی نمی‌رود. ما از یک چیزی که آگاهی نداریم؛ می‌ترسیم و وقتی‌ آگاهی پیدا کردیم ترسمان می ریزد و آن موقع است که می‌توانیم با آن روبرو شویم و آن را کشف بکنیم. من وقتی‌که متوجه شدم رفت و آمد و نشست و برخاست با یک مبتلا به ایدز به این سادگی من را مبتلا نمی‌کند؛ پس می‌توانم با او کار بکنم و با او حرف بزنم . می‌توانم به او امید به زندگی بدهم؛ آن وقت است که «سی.دی. ۴» خونش بالا می‌رود و امید به زندگی‌ در او زیاد می‌شود. امید در بیمار مبتلا به ایدز باعث می‌شود به زندگی برگردند. امید به زندگی در بیمار مبتلا به ایدز انگیزه کار و تلاش در جهت بهبود کیفیت زیستن و حتی ازدواج و تشکیل خانواده پر نشاط می‌دهد

 

فیلمساز از طریق اثرش به جامعه، آگاهی می‌دهد

سحر جعفرى جوزانى در پایان سخنانش گفت: به هر حال، پنهان کاری و نشان ندادن این چیزها به نظر من اشتباه بزرگی  است؛ فیلمساز از طریق اثرش به جامعه، آگاهی می‌دهد.

 

جعفری جوزانی با ساخت «پشت ديوار سكوت» خیلی خوب به موضوع ایدز پرداختند

در ادامه این برنامه، خسرو منصوریان بنیانگذار و مدیر گروه احیاء گفت: امروز آقای جعفری جوزانی با ساخت فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت» خیلی خوب به موضوع «اچ آی وی/ ایدز» پرداختند و بازیگران این فیلم از جمله؛ سحر جعفرى جوزانى و آرمان درویش در نقش مددکار اجتماعی به‌خوبی به ایفای نقش پرداختند که روی تک تک مخاطبان اثر می‌گذارد. واقعاً دست آقای جوزانی و همکارانش درد نکند که این فرصت را به ما و شما دادند تا از امروز به بعد در جامعه، یک پیام‌آور آگاهی باشیم. امیدوام همه با هم در این راه، موفق باشیم و کارمان را به نحو احسن انجام بدهیم. تا فردای ایران، سرافراز و عاری از وجود کودک متولد به بیماری ایدز باشد.

 

از بودن در کنار آقای جوزانی تجربیات زیادی به‌دست آوردم

در بخش دیگری از این برنامه، آرمان درویش بازیگر فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت» گفت: برای من افتخار بود که در این اثر آقای مسعود جعفرى جوزانى در کنار بازیگران باتجربه سینمای ایران حضور داشته باشم. امیدوارم هر آنچه که ایشان به من دستور دادند را خوب اجرا کرده باشم؛ از بودن در کنار استادجوزانی تجربیات زیادی به‌دست آوردم، بی‌گمان در آینده، روهروی  راهم خواهد بود.

 

«پشت ديوار سكوت» درباره دیوارهای سکوتی است که ما بین خودمان قرار دادیم

در ادامه این نشست، دکتر محمدهادی کریمی؛ نویسنده و کارگردان سینما گفت: امروز که روز جهانی ایدز است، خیلی خوشحالم که در کنار شما همکاران خودم حضور دارم و برای بیستمین بار فیلمی را با اشتیاق دیدم و به تماشای آن نشستم. «پشت ديوار سكوت» فقط یک فیلم درباره بیماری ایدز نیست؛ درباره تمام دیوارهای سکوتی است که ما بین خودمان و بسیاری از چیزها قرار دادیم. راجع به تک تک مسائلی است که آنها را تابو فرض می‌کنیم و آنها را بایکوت خبری می‌کنیم. در مورد آنها بحث و اطلاع‌رسانی نمی‌کنیم. حتی فراتر از اینها تمام ترس‌هایی که به شکل فوبیا یا ترس‌های مرضی ممکن است که در ذهن جامعه حتی وجود داشته باشد.

 

بایستی دیوار سکوت و دیوار بیم بشکند

وی همچنین گفت: «پشت ديوار سكوت» فيلمی درباره همه اینهاست و نشان می‌دهد دیوار سکوت، که من اسم آن را دیوار بیم می‌گذارم بایستی به هر حال بشکند؛ تا نشکند ما به آن سوی دیوار نمی‌رویم و تا به آن سوی دیوار نرویم رهایی و رستگاری با ما نخواهد بود. خیلی خوشحالم درباره بیماری ایدز فیلمی توسط آقای جعفری جوزانی ساخته شده است که مشحون از وقایع بسیار تلخ است، اما این تلخی مثل یک طعم و مزه آمده است و ما در پایان، با یک رستگاری و پرواز و با یک پالایش روحی با پرده نقره‌ای خداحافظی می‌کنیم.

 

«پشت ديوار سكوت» توسط یک استاد مسلم سینما ساخته شده است

این کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما در ادامه افزود: و این به نظر من فقط از یک استاد مسلم سینما برمی‌آید که بتواند در ۹۰ دقیقه تلخی‌های پی‌درپی که در جامعه وجود دارد را خیلی عریان و واقعی بازسازی کند؛ تا جایی که ما خیلی خوب تشخیص ندهیم که کجا واقعی بود، کجا مستند بود و کجا بازسازی بود. و در پایان با حسی که من خواهم ساخت، با حسی که من این دیوار را خواهم شکست، حسی که رشد خواهم کرد، حسی که این جهان از مردمک چشم من هم می‌تواند تعریف شود و حسی که هر اتاقی می‌تواند مرکز جهان باشد.

 

«پشت ديوار سكوت» فیلم بسیار بزرگی است

دکتر محمدهادی کریمی در پایان سخنانش تأکید کرد: در زمانی‌که سینما به سمت تخدیر و رؤیاپردازی رؤیافروشانه کوچکی رفته است تا همه را راضی کند؛ در جایی‌که هستند و نسبت به وضع موجودی که دارند، فيلمی مثل «پشت ديوار سكوت»، فیلم بسیار بزرگی است که حتی اگر حس رؤیاپردازی ما را هم به حرکت و خیزش درمی‌آورد؛ این رؤیا برای رسیدن به قله‌هایی است که ما باید برای نیل به خود واقعی به جامعه خودمان به آن برسیم. «پشت ديوار سكوت» بسیار شبیه شعری از آقای دکتر شفیعی کدکنی است که خیلی دوست دارم و دلم می خواهد آن را برای حسن ختام بخوانم.

 

سعی کردیم وظیفه‌ خود در مقابل جامعه را ادا کنیم

در ادامه این نشست، فتح‌الله جعفری جوزانی تهیه‌کننده و بازیگر فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت» گفت: خوشحالم در موقعیتی که ویروس غریبی به جان فرهنگ این مملکت افتاده است؛ در موقعیتی که صرفا پول درآوردن و دست به هر لودگی‌زدن برای اینکه یک فیلم فروش بیشتری داشته باشد، ما سعی کرده ایم بخشی از وظیفه‌ای که در مقابل جامعه بر گردن داشتیم را  ادا بکنیم.

 

۲۰ سال پیش در «آژانس دوستی» اولین کسی بودیم که به بیماری ایدز پرداختیم

وی همچنین گفت: البته ما در سال ۱۳۷۶ حدود ۲۰ سال پیش، در یکی از قسمت‌های سریال «آژانس دوستی» اولین کسی بودیم که به بیماری ایدز پرداختیم. با وجود این که در طی ۲۰ سال گذشته، این سریال بارها از شبکه‌های مختلف مجددا پخش شده، قسمت مربوط به ایدز را دیگر پخش نکردند. ظاهرا در صدا و سیما به جای پیشرفت در این مدت، پسرفت کرده‌ایم.

 

تقدیر از مسعود جعفرى جوزانى عوامل فيلم سینمایی «پشت ديوار سكوت»

در پایان این مراسم، انجمن علمی دانشجویان پزشکی و مدیریت امور هنری و فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اهدای لوح نقدیر و هدایایی از مسعود جعفرى جوزانى کارگردان «پشت ديوار سكوت» و عوامل این فیلم تقدیر کرد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :