چاپ
خلاصه نامه معروف به ۲۰۰ نفری/ پروانه ساخت را از ارشاد به دفاتر مافیا بسپارید! ذبح اندیشه با مافیا؛ فقط به ابتذال ما کاری نداشته باشید!

30نماایران: در حالی که شنیده می شود برخی سینماگران امضا کننده بیانیه معروف به 200 نفری، بدون اطلاع از مقصود آن برای مقابله با سانسور این بیانیه را امضا کردند اما آنچه که مشخص است، این بیانیه به دنبال حذف سینماگران استخوان خورد کرده سینمای ایران است تا با سانسور اندیشه به دنبال ترویج ابتذال و ورود افراد مشکوک برای اجاره کارت های تهیه کنندگی است.

چند روزی است که بیانیه ای موسوم به امضا ۲۰۰ سینماگر به رییس جمهور برای حذف پروانه ساخت از روند تولید یک فیلم سینمایی در بین رسانه های وابسته مطرح شده است که برخلاف وعده ابتدایی به سینماگران امضا کننده برای صدور بیانیه در برابر سانسور اما مسیر این بیانیه به سمتی رفته است که برای آینده سینمای ایران و ورود پول های مشکوک و آقازاده ها می تواند خطرناک باشد و این بیانیه دامی است برای کنار گذاشتن سینماگران استخوان خورد کرده تا روند صدور پروانه ساخت به دست تهیه کنندگانی بیافتد که به راحتی بتوانند در برابر دریافت پول های بسیار، شرایط را برای فیلم ساز کردن آنها فراهم کنند.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که بیشتر شبیه یک ژست اپوزیسیونی از سوی گردانندگان اصلی آن و امضاکنندگان است و این بیانیه می توانست در مسیر درست تر، از مسئولین درخواست کند تا ممیزی و سانسور به حداقل برسد اما آنچه که از ماحصل این بیانیه برمی آید به دنبال سانسور اندیشه و تفکر در فیلمسازان استخوان خورد کرده است تا روند ابتذال سینما و اتکا به فروش به هر قیمتی توسط تهیه کنندگان به کلیت سینما فراگیر شود.

بعد از یادداشت ۳۰نماایران که می توانید در اینجا بخوانید، یک رسانه مستقل دیگر هم (سینما ژورنال) در واکنش به بیانیه موسوم به ۲۰۰ نفری یادداشتی را منتشر کرده است که در ادامه می خوانید:

در صدر این بیانیه مدعی شده اند امضای ۲۰۰ فیلمساز پای آن آمده ولی به دل امضاکنندگان که میزنی کمتر از هر چیز نام کارگردان شاخص است که به چشم میخورد و به جایش از هنرور تا منتقدان تاریخ مصرف گذشته و دلالان فیلم و کارمندان محافل بودجه خوار است که نامشان در بین امضاءشوندگان آمده.

نخستین پرسشی که با انتشار بیانیه مذکور رقم میخورد همین چرایی عدم حضور کارگردانان شاخص در میان امضاءکنندگان است.

پرسش بعدی هم درباره درخواست واپسگرای ارائه شده در بیانیه است. حذف پروانه ساخت به نفع کیست؟

کم پیش می آید استخوان خردکرده های سینما در دریافت پروانه ساخت مشکل داشته باشند پس حذف پروانه ساخت کمترین دغدغه فیلمسازان باتجربه نیست و فقط به سود تهیه کننده نمایانی است که اجاره کارت تهیه کنندگی را مجالی کرده اند برای تور کردن بچه پولدارهای عشق فیلم!! این طیف با حذف پروانه ساخت راحتتر میتوانند به واردات پرسود بچه پولدارهای عشق کارگردانی به سینما اقدام کنند!!

راستی چرا به جای حذف سانسور میگویند حذف پروانه ساخت؟ اگر با سانسور مخالفند که باید با نظارت در مسیر صدور پروانه نمایش هم مخالف باشند! این طور نیست؟

سینمای ایران آفت و مسأله مبتلابه کم ندارد که اتفاقا بدنه حرفه ای سینما مدام از آنها نالیده اند و میتوان درباره آنها بیانیه داد. آیا کسی میداند چرا علیه ورود سرمایه های مشکوک به سینما بیانیه نمیدهند؟ چرا علیه انحصار اکران بیانیه نمیدهند و امضاء جمع نمیکنند؟؟چرا درباره ورود یک بیت کوین باز ۲۶ ساله به سینما و آن هم از کانال یک محفل هشت میلیاردی(!!) بیانیه نمیدهند؟ چرا درباره ورود “سرمایه گذار هشت فیلمه ۷۰ ساله” و اینکه پولش از کدام کشور خارجی وارد شده بیانیه نمی دهند؟

صدالبته که بیانیه دادن آن هم از طریق گروه زدن در فضای مجازی(!!) ابتدایی ترین واکنش به معضلات است. ای کاش حداقل از همین امکان ابتدایی هم درست استفاده میشد ولی زهی خیال باطل…

 

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :