چاپ
بعد از ده سال / یک فیلم خارجی در ده رشته نامزد اسکار شد

30نماایران:نامزدهای نهایی نود و یکمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار در شاخه‌های مختلف اعلام شد و فیلم‌های «روما» و «محبوب» هر کدام در ۱۰ بخش نامزد کسب جایزه شناخته شدند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران،نامزدهای نهایی نود و یکمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار در شاخه‌های مختلف اعلام شد و فیلم‌های «رما» و «محبوب» هر کدام در ۱۰ بخش نامزد کسب جایزه شناخته شدند.

فیلم «رما» به کارگردانی «آلفونسو کواران» به همراه «محبوب» ساخته «یورگس لانتیموس» در ۱۰ بخش از جوایز سینمایی اسکار ۲۰۱۹ نامزد کسب جایزه شدند و برای اولین بار در تاریخ جوایز سینمایی اسکار «پلنگ سیاه» به عنوان یک فیلم ابرقهرمانی توانست نامزد اسکار بهترین فیلم شود.

پس از سال ۲۰۱۰ و فیلم «ببر خیزان اژدهای پنهان» ساخته «آنگ لی»، این اولین بار است که فیلم «رما» به عنوان یک فیلم خارجی در ۱۰ شاخه نامزد جایزه اسکار شده است.

فیلم «مرز» ساخته علی عباسی کارگردان ایرانی به نمایندگی از سینمای سوئد در جوایز اسکار حضور داشت که در شاخه بهترین چهره پردازی نامزد کسب جایزه شده است.

فیلم «رما» اولین فیلم از محصولات کمپانی نتفلیکس است که توانست در شاخه بهترین فیلم نامزد اسکار شود.

سینمای لبنان که سال گذشته با فیلم «توهین» به کارگردانی «زیاد دوئیری» به جمع نامزدهای نهایی اسکار خارجی راه یافته بود، امسال برای دومین بار پیاپی با فیلم «کفرناحوم» ساخته «نادین لبکی» به جمع نامزدهای نهایی این شاخه راه یافت.

«پاول پالیکوفسکی» و «آلفونسو کوارون» به ترتیب برای دو فیلم خارجی «جنگ سرد» (لهستان) و «روما» (مکزیک) در دو شاخه بهترین فیلم و کارگردانی نامزد کسب جایزه شدند.

«پالیتزا آپاراسیو» بازیگر فیلم «روما» دومین بازیگر زنی است که برای اولین حضور مقابل دوربین در یک فیلم غیرانگلیسی نامزد کسب جایزه اسکار می‌شود. اولین بار «کاتالینا ساندینو مورنا» در سال ۲۰۰۴ برای بازی در فیلم «ماریا در کمال زیبایی» برای اولین تجربه بازیگری‌اش نامزد اسکار شده بود.

در میان نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۱۹، نام هیچ سینماگر زنی در شاخه‌های بهترین فیلم و کارگردانی دیده نمی‌شود.

فهرست نامزدهای نهایی نودویکمین دوره این جوایز سینمایی به این شرح است:

  •  نامزدهای بهترین فیلم بلند​

پلنگ سیاه، راپسودی بوهمی، کلنزمن سیاه، محبوب، کتاب سبز، روما، ستاره‌ای متولد شده است، معاون

  • نامزدهای بهترین کارگردانی

اسپایک لی (کلنزمن سیاه)، پاول پالیکوفسکی (جنگ سرد)، یورگس لانتیموس (محبوب)، آلفونسو کوارون (روما)، آدام مک‌کی (معاون)

  • نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد

کریستین بیل (معاون)، بردلی کوپر (ستاره‌ای متولد شده است)، ویلم دفو (در دروازده ابدیت)، رامی مالک (راپسودی بوهمی، ویگو مورتنسن (کتاب سبز)

  • نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن

یالیتزا آپاریسیو (روما)، گلن کلوز (همسر)، اولیویا کولمن (محبوب)، لیدی گاگا (ستاره‌ای متولد شده است)، ملیسا مک‌کارتی (هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟)

  •  نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

ماهرشالا علی (کتاب سبز)، ریچارد گرانت (هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟، سم الیوت (ستاره‌ای متولد شده است)، سم راکول (معاون)، آدام درایور (کلنزمن سیاه)

  • نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن

ایمی آدامز (معاون)، ماریانا دتاویر (روما)، رجینا کینگ (اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند)، اما استون (محبوب)، ریچل وایس (محبوب)

  • نامزدهای بهترین فیلم غیرانگلیسی

جنگ سرد (لهستان)، دزدان فروشگاه (ژاپن)، روما (مکزیک)، هرگز روی برنگردان (آلمان)، کفرناحوم (لبنان)

  •  نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

ستاره‌ای متولد شده است، کلنزمن سیاه، اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند، تصنیف باستر اسکروگز، هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟

  • نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اصلی

اولین اصلاح‌شده، کتاب سبز، روما، محبوب، معاون

  •  نامزدهای بهترین مستند بلند

سولوی آزاد، مراقب فاصله باش، از پدران و پسران، RGB، هیل کانتی امروز صبح امروز عصر

  •  نامزدهای بهترین انیمیشن بلند

شگفت‌انگیزان ۲، رالف اینترنت را خراب می‌کند، جزیره سگ‌ها، میرای، مرد عنکبوتی: درون دنیای عنکبوتی

  • نامزدهای بهترین تدوین

کلنزمن سیاه، راپسودی بوهمی، کتاب سبز، محبوب، معاون

  •  نامزدهای بهترین موسیقی متن

پلنگ سیاه، کلنزمن سیاه، اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند، جزیره سگ‌ها، بازگشت مری پاپینز

  •  نامزدهای بهترین ترانه

پلنگ سیاه، RGB، بازگشت مری پاپینز، ستاره‌ای متولد شده است، تصنیف باستر اسکروگز

  •  نامزدهای بهترین فیلم‌برداری

جنگ سرد، محبوب، هرگز روی برنگردان، روما، ستاره‌ای متولد شده است

  •  نامزدهای بهترین طراحی لباس

تصنیف باستر اسکروگز، پلنگ سیاه، محبوب، بازگشت مری پاپینز، مری کوئین اسکاتلند

  •  نامزدهای بهترین مستند کوتاه

گوسفند سیاه، آخر بازی، قایق نجات، شبی در باغ، نقطه انتهای جمله

  •  نامزدهای بهترین چهره‌آرایی

معاون، مرز، مری کوئین اسکاتلند

  •  نامزدهای بهترین طراحی تولید

تصنیف باستر اسکروگز، پلنگ سیاه، محبوب، بازگشت مری پاپینز، مری کوئین اسکاتلند

  •  نامزدهای بهتری تدوین صدا

پلنگ سیاه، راپسودی بوهمی، نخستین انسان، یک جای آرام، روما

  •  نامزدهای بهترین صداگذاری

پلنگ سیاه، راپسودی بوهمی، نخستین انسان، روما، ستاره‌ای متولد شده است

  •  نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه بصری

انتقام جویان: جنگ ابدیت، کریستوفر رابین، نخستین انسان، بازیکن شماره یک آماده، سولو: داستانی از جنگ ستارگان

  •  نامزدهای بهترین فیلم کوتاه

بازداشت، پوست، مارگاریت، فائو، مادر

  •  نامزدهای بهترین انیمیشن کوتاه

رفتار حیوانی، بائو، دم غروب، یک قدم کوچک، نزدیک غروب، آخر هفته‌ها

مراسم اعطای جوایز نود و یکمین دوره‌ی اسکار روز ۲۵ فوریه (بامداد دوشنبه ۶ اسفند) در لس آنجلس برگزار می‌شود.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :