چاپ
سهم خواهی «هنروتجربه» از جشنواره فجر علنی شد!

30نماایران: گروه پخش دولتی «هنروتجربه» که تلاش کرده تا تنها فعالیتش به پخش برخی فیلم های نفروش محدود نشود در ادعایی خواستار یک بخش مجزا در فجر شد تا خودشان هم آنرا داوری کنند، این در حالی است که سال گذشته سیمرغ هنروتجربه به هومن سیدی اهدا شد و وی پس از دریافت این سیمرغ واکنش مثبتی به آن نشان نداد، چرا که فیلم او خارج از قواعد بسته این گروه است که حتی فیلم های تجربی بدون مخاطب هم خواستار اکران فیلمشان در این گروه نیستند.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، در حالی که اسامی کاندیدای جشنواره امروز اعلام می شود و امسال برخلاف سال گذشته پیش از جشنواره خبری از حضور دورباره محفل هنروتجربه در جوایز جشنواره فیلم فجر نبود اما این گروه دولتی امروز با انتشار خبری ضمن اعلام اهدای سیمرغ هنروتجربه در اختتامیه فیلم فجر، تقاضای یک بخش مستقل در جشنواره کردند.

براساس این گزارش، این درخواست در حالی مطرح می شود که ماموریت این گروه تنها برای پخش تعدادی فیلمهای خارج از جریان اصلی است در چند سالن محدود است اما این گروه از مدیریت قبلی خود تلاش کرده است تا به عنوان یک موسسه جریان ساز در سینما فعالیت کند و با انتشار ماهنامه فرمایشی و سایت های وابسته به خود تاکنون نتوانسته موفق ظاهر شود.

در اطلاعیه روابط عمومی گروه دولتی هنروتجربه آمده است:

جعفر صانعی مقدم مدیرعامل موسسه «هنر و تجربه» با اشاره به این نکته که سیمرغ «هنر و تجربه» در حالی اهدا می‌شود که نماینده‌ای از این گروه سینمایی در هیات انتخاب و داوری جشنواره حضور ندارند، نظرات شورای سیاستگذاری گروه سینمایی «هنر و تجربه» را این چنین منتقل کرد:

شورای سیاستگذاری معتقد است این سیمرغ در حالی در جشنواره فیلم فجر اهدا می‌شود که هیات انتخاب و داوری به نمایندگی از گروه سینمایی «هنر و تجربه» در جشنواره حضور ندارند و همچنین از آنجا که این عنوان مشخصا به نام این گروه سینمایی ارجاع می‌دهد لذا شورای سیاستگذاری خواستار این است که عنوان این سیمرغ تغییر کند و یا نمایندگانی از سوی این گروه سینمایی در بخش انتخاب و داوری حضور داشته باشند تا در پی این اتفاق توجه بیشتر و تخصصی‌تری به فیلم‌های هنری و تجربی مبذول شود. اعضای شورا همچنین با استقبال از بازگشت بخش «نگاه نو» ویژه فیلم اولی‌ها به جشنواره فیلم فجر و رویکرد جدی‌تر به پذیرفتن فیلم‌هایی با نگاه هنری و تجربی در این رقابت سینمایی، امیدوار است مسئولان سینمایی به ایجاد بخش مستقل «هنر و تجربه» نیز اقدام کنند تا از این مسیر این بخش از سینمای ایران که با خود موضوعات و ساختار متفاوتی می‌آورند، تقویت شود.

شورای سیاستگذاری و مدیران گروه «هنر و تجربه» با احترام به نمایندگان سینمای هنری و تجربی در جشنواره و برگزیده این بخش، ابراز امیدواری می‌کند که در دوره بعدی جشنواره ملی فیلم فجر سینمای هنر و تجربه دارای بخش مستقل شود و یا جشنواره‌ای ویژه فیلم‌های هنری و تجربی به شکل مستقل برگزار شود تا از این مسیر فیلمسازانی که رویکرد متفاوتی به سینما دارند فرصت بروز و ظهور بیشتری داشته باشند.

گروه سینمایی «هنر و تجربه» از سی و سومین دوره جشنواره با معرفی فیلم‌های خود به جشنواره فیلم فجر، داوری و اهدای تندیس هنر و تجربه را نیز برعهده داشت ولی از دوره سی و ششم با تغییر تندیس «هنر و تجربه» به سیمرغ، هیات انتخاب و داوری این بخش حذف شد. این گروه سینمایی سال گذشته نیز موضع خود را نسبت به این سیمرغ که با نام «هنر و تجربه» ولی بدون داوری نمایندگان گروه اهدا می‌شود، اعلام کرده بود.

در حال حاضر گروه «هنر و تجربه» در جشنواره‌هایی چون فیلم کوتاه تهران و «سینماحقیقت» بهترین‌ها را به داوری خود معرفی می‌کند.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :