چاپ
بودجه کم با ماموریت بسیار برای بنیاد سینمایی فارابی! / پایان فعالیت موسسه رسانه های تصویری

30نمااایران:روابط عمومی سازمان سینمایی بدون اعلام مبلغ کلی اعتبارات این سازمان در سال ۹۸، جداول برنامه و بودجه‌اش را منتشر کرده است.

به گزارش سایت ۳۰نماایران، در حالی که در زمان محمدمهدی حیدریان، بنیاد سینمایی فارابی در اقدامی اعطای تسهیلات به صاحبان فیلم ها را به صندوق ذخیره هنر واگذار کرد اما حالا با اعلام برنامه و بودجه سازمان سینمایی، فارابی مانند گذشته موظف به تسهیلات به ۳۰ عنوان فیلم سینمایی شده است و همچنین حمایت از سالخت ۶ عنوان فیلم سینمایی فاخر هم از دیگر برنامه های این بنیاد است که با بودجه ۷۵ میلیارد و ۲۶۲ میلیون تومان این بنیاد با توجه به افزایش هزینه تولید مغایرت دارد و با توجه به ماموریت های پیش رو و بودجه اعطایی سازمان سینمایی به فارابی، انتظار می رود که روند کوچک سازی و کاهش ماموریت ها فارابی در دستور کار حسین انتظامی قرار بگیرد.

گقتنی است،در برنامه و بوجه منتشر شده از سوی سازمان سینمایی دیگر برنامه ای برای موسسه رسانه های تصویری اعلام نشده است تا عملا این موسسه را از سوی سازمان سینمایی منحل شده بدانیم و ماموریت های سالهای قبل این موسسه مانند حمایت از جشنواره ملی فیلم فجر هم به بنیاد سینمایی فارابی واگذار شود.

طبق جدول‌های ارائه شده، برای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ۳۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان، انجمن سینمای جوانان ایران ۳۷ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان، بنیاد سینمایی فارابی ۷۵ میلیارد و ۲۶۲ میلیون تومان، موسسه سینما شهر ۶۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، خانه سینما ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و سایر فعالیت‌ها ۶۰ میلیارد و ۶۵۴ میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

مجموع ارقام موجود در این جدول‌ها (اعم از سقف اعتبار ناخالص، سهم استان و منابع داخلی) بیش از ۲۴۵ میلیارد تومان می‌شود.

در گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی آمده است:

این جدول که شامل برنامه و بودجه سال ۹۸ مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، بنیاد سینمایی فارابی، موسسه سینما شهر، انجمن سینمای جوانان، خانه سینما و سایر فعالیت ها می شود با توضیحات ذیل توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی منتشر می شود.

۱- این جدول با فرض تخصیص صد در صدی اعتبارات سینما تنظیم شده است. بدیهی است ردیف های جدول زیر در صورت کاهش تخصیص اعتبار، تسهیم به نسبت می شوند. البته در راستای اجرای سیاست «ایران، تهران نیست» اعتبارات استانی در هر شرایط، به صورت صددرصدتأمین خواهد شد تا اختلالی در اجرای فعالیت های سینمایی استان ها پدید نیاید.

۲- همچنان که ملاحظه می شود با اجرای سیاست کوچک سازی و صرفه جویی، نسبت هزینه پشتیبانی به اعتبارات حمایت سینما در سال ۹۸ کاهش چشمگیر خواهد داشت. همچنین با جذب مشارکت بخش دولتی و خصوصی و افزایش بهره وری، پیش بینی منابع مالی قابل تحقق نیز افزایش یافته و تلاش می شود هردو روند ادامه یابد.

۳- در راستای شفافیت و پیش بینی پذیری، دستورالعمل های حمایتی برای فعالیت های (اقدامات) ستاره دار در خرداد ماه سال جاری، منتشر خواهد شد.

۴- تخصیص اعتبارات هر حوزه منوط به انتشار عملکرد مالی و هزینه های پشتیبانی آن حوزه برای ماه های گذشته و انتشار دستور العمل های مربوط می باشد.

۵- ماتریس تفاهم نامه های استانی نیز در هفته آینده منتشر می شود.

۶- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار این جدول، از در گرفتن بحث های کارشناسی و ارائه طریق توسط صنوف سینمایی، سینماگران، منتقدان، صاحب نظران و روزنامه نگاران استقبال می کند تا نظرات صائب و ممکن را در اصلاحیه بودجه که در تابستان تنظیم می شود، لحاظ کند.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


انجمن سینمای جوانان ایران

 
بنیاد سینمایی فارابی

موسسه سینما شهر

خانه سینما

سایر فعالیت ها

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :